Manisa’da gıda denetimleriyle virüs mücadelesi

24 Mart Salı, 2020
Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Covid19-Korona Virüs tedbirleri kapsamında; virüsün gıda yoluyla yayılmasını engellemek amacıyla gıda denetimlerini artırdı.
Manisa’da gıda denetimleriyle virüs mücadelesi Haber: Manisa İl Enformasyon
 
Manisa’da Covid19-Korona Virüsle mücadele aralıksız sürüyor.

Halk sağlığını korumak amacıyla alınan tedbirler kapsamında Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda denetimlerini artırdı.

Kentte tüketicilerin korunmasını sağlamak amacıyla gıda üreticilerinden tüketim yerlerine kadar çok sayıda işletmeye yapılan sıkı denetimler sürüyor.

Denetimlerle ilgili açıklamalarda bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk; “İl ve İlçe Müdürlüklerimizce gıda işyerlerinde denetimler üst düzeye çıkartılmıştır.

Gıda işletmelerinde hammadde tedariklerinde ve ürün teslimatlarında gerekli hijyen kuralları en üst seviyede sağlanmaya başlanılmıştır. Gıda denetim ekiplerimiz, açıkta satılan gıda maddelerinin arzında hijyen kurallarına azami özen gösterilmesini sağlayarak, gerekli özeni göstermeyenlerin ürün arzına izin vermemektedir.

Öncelikle toplu tüketim yerleri olmak üzere tüm gıda işletmelerindeki gıda çalışanlarının genel şartlar, el hijyeni, işyeri davranış kuralları ve personel hijyen eğitimi gibi personel hijyen kurallarına sıkı sıkıya uymaları, virüsün yayılmasını önlemede büyük önem arz etmektedir. Bu konuda İl ve İlçe Müdürlüklerimizdeki kontrol görevlilerimiz gereken hassasiyeti göstermekte ve yapılan resmi kontrollerde bu hususlara çok daha fazla dikkat edilmektedir.

Şunu da belirtmek isterim ki, ihtiyaç duyulan her türlü gıdaya ait sektörün stokları yeterli düzeydedir. Ülkemizde ve İlimizde gıda sıkıntısı bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın gıda sıkıntısı yaşanır endişesi ile gıda stoku yapmalarına gerek bulunmamaktadır.  Gereksiz stok ve aşırı alışverişin israfa neden olacağı unutulmamalıdır.

Tarım ve Orman Bakanlığımızın Alo174 Gıda Hattı ile Whatsapp İhbar Hattı (0 501 174 0 174) vatandaşlarımızın ihbar, şikâyet, soru ve sorunlarına ilişkin 7/24 hizmet vermektedir. Vatandaşlarımız bir sorunla karşılaştıklarında bu numaraları arayabilir ya da İl ve İlçe Müdürlüklerimize bizzat başvurabilirler” dedi.