Maraş Biberi sofralardaki yerini aldı

11 Ağustos Salı, 2020
Kahramanmaraş’ın önemli tarım ürünlerinden olan Maraş Biberi bereketli bir hasat sezonu geçirdi. Hem lezzetli hem de şifa deposu olan kırmızı biberler bu sezon üreticisinin de yüzünü güldürdü.
Maraş Biberi sofralardaki yerini aldı Lezzetiyle tüm yurtta tüketilen biberler arasında ilk sıralarda yer alan Maraş Biberi verimli bir hasattan sonra sofralardaki yerini aldı.

Kahramanmaraş’ta çiftçiler tarafından ekimi yapılan ‘Maraş Biberi’nin hasat dönemi başladı. Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden olan yaprak ve pul biberleri için işletmelerde hummalı çalışmalar yapılıyor.  
Maraş mutfağının acı biberi hem sofralara lezzet katıyor hem de şifa dağıtıyor. Kentin coğrafi işaret belgeli tescilli ürünlerinden olan Maraş Biberi, il geneli 13 bin dönüm alana ekimi yapılıyor. Yıllık 25 bin ton üretim kapasitesi ile çiftçilerin geçim kaynağı olan üründen, yaklaşık 600 ton Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine ihraç ediliyor.

Ağustos ayında hasadına başlanan ve kentteki işletmelerde hazırlanıp paketlenen ürün ülkenin birçok noktasına da gönderiliyor.

Biber üreticisi Mustafa Çaylı, “Maraş Biberi 8’inci ayda hasadı yapılır ve kurutulur. Çöpünden ayrılır ve kalitesine göre işletmelerde hazırlanır. Hazırlanan pul ve yaprak biberler paketlenip yurt içi ve yurt dışına gönderiliyor” diye konuştu.
Kahramanmaraş biber hasat