Marmaris’te arıcılık çalıştayı

29 Aralık Cuma, 2017
Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde “Arıcılıkta İyi Tarım Uygulamaları” konulu çalıştay düzenlendi.
Marmaris’te arıcılık çalıştayı Haber: Nurgül Akdağ Çiloğlu
Kamera: Uğur Acar

Muğla’da ve Türkiye’de arıcılığı geliştirmek, üretimi ve üretimdeki kaliteyi arttırmak, pazarlama ve üretici sorunlarını en aza indirgemek için, Arıcılık ve Arı ürünleri ile ilgili projelerin bir ayağı olan “Arıcılıkta İyi Tarım Uygulamaları” konulu çalıştay Marmaris’te düzenlendi.
Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Resul Durmaz, İyi Tarım Uygulamalarının amacının gübre, ilaç vb. materyallerin kontrollü kullanılması olduğunu söyledi.
Durmaz, bilim insanlarının konuyla ilgili olarak çalışmaları olduğunu belirterek, arıcılığı geliştirmek ve değer katmak için bu çalıştayda önemli adımlar atılacağını ve bu çalıştayın sonuçlarını mevzuat anlamında tamamlayarak ülke tarımının hizmetine sunulacağını kaydetti.
Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şakir Fırat Erkal da, “İyi Tarım Uygulamalarında git gide duyarlılık artmaktadır. İlimizde de Datça ilçemizde organik arıcılık işletmesi bulunmaktadır. Umarım bu çalıştayda Arıcılıkta İyi Tarım’ın başlangıcı olur. Bütün bunların yanında maalesef arı ürünleri ihracatımız yeterli değildir, üreticinin ürettiği bal aile bütçesine yeterince katkı sağlamıyor. Bu bağlamda arıcılığı daha verimli hale getirmek için hazırladığımız projelerimizden biri olan “Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması” projesi ile Türkiye genelinden ilimize gelen arıcılara ya da il içindeki arıcılarımız arasında yaşanacak olan konaklama kargaşasını önlemek amacıyla, arı konaklatılacak yerler için uygun olan yerleri tespit edip, online sistem üzerinden rezervasyon yaptırarak onaylandıktan sonra konaklatmayı hedefliyoruz” dedi.
Çalıştaya; Marmaris İlçe Kaymakamı Celalettin Yüksel, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Resul Durmaz, Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları ve yaklaşık 20 ilden 105 katılımcı katıldı.
 
arıcılık çalıştay muğla marmaris