Mehmet Akif Ersoy’a bakanlıkta anma töreni

29 Aralık Cuma, 2017
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 81. yılı nedeniyle Bakanlıkta düzenlenen "Veteriner Hekim Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı"na katıldı.
Mehmet Akif Ersoy’a bakanlıkta anma töreni Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Bugünler bir olmaya ve birlik olmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerdendir. Etrafımız bugün yine bir ateş çemberi ve bizler şuan bir istiklal mücadelesi veriyoruz" dedi. 
Fakıbaba, İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 81. yılı nedeniyle Bakanlıkta düzenlenen "Veteriner Hekim Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı"na katıldı.
Ersoy'un, Kurtuluş Savaşı'nın bizzat içinde yer aldığını ve birçok yerde hutbeler vererek halkı savaşa çağırdığını anımsatan Fakıbaba, "Mehmet Akif Ersoy, azimle, imanla ve büyük fedakarlıklarla yürütülen istiklal mücadelesinin çeşitli kademelerinde aldığı tüm görevleri hakkıyla yerine getirmiştir. Bu etkin mücadelesi sadece Misak-ı Milli sınırları içinde kalmamış, gönül coğrafyamızın her köşesine yayılmıştır. Akif, milletinin kaderindeki en mühim anları yaşamış, mucizelere bizzat şahitlik etmiş ve mısralarıyla bu destanı ölümsüzleştirmiştir" diye konuştu. 
Fakıbaba, Ersoy'un, milletin en zor anlarında onlara, 'Korkma' diyerek umut olmayı başardığına dikkati çekerek, Ersoy'un, şiirleri, hitabeti, bitmek tükenmek bilmeyen mücadele azmiyle milletinin gönlünde taht kurduğunu söyledi.
Ersoy'un "Birlik" isimli şiirini hatırlatan Fakıbaba, şunları kaydetti: 
"Bugünler bir olmaya ve birlik olmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerdendir. Etrafımız bugün yine bir ateş çemberi ve bizler şu an bir istiklal mücadelesi veriyoruz. Akif'e ve günümüz Akiflerine can kulağı vermenin zamanıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın da işaret ettiği gibi, zaman tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet anlayışıyla buluşmak ve kucaklaşmak zamanıdır. Ülkemize yönelen her türlü tehdidi bertaraf edebilme yolunda Mehmet Akif'in İstiklal Marşı ile ortaya koyduğu milli mutabakat iklimine bugün her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız var ve inanıyorum ki bizler, hep birlikte bunu başaracağız."
Mehmet Akif Ersoy'un birinci kuşak torunu Selma Argon Ersoy'un da katıldığı törende, Ersoy'un şiirlerinden örnekler okundu. Fakıbaba ve Ersoy, Bakanlık'ta hazırlanan "Mehmet Akif Köşesi"nin açılışını da yaptı.
"2018 üreticinin yılı olacak"
Fakıbaba, İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 81. yılı nedeniyle Bakanlıkta düzenlenen "Veteriner Hekim Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı"nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kırmızı et üretiminin artması için yeni destekler açıklayacaklarını belirterek, "Orta ve küçük ölçekli üreticilere büyük destek vereceğiz. ESK'nin karkas alım fiyatı 25 liraydı, 2018 yılı başından itibaren 25,5 liraya çıkarıyoruz." dedi. 
Sudan'ın 4 dolara Türkiye'ye et satma önerisinin anımsatılması üzerine Fakıbaba, "İthalat filan yok ortada. Onu bizden, Türkiye'den ben veya başka birisi, Sayın Cumhurbaşkanımız söyledi mi, hayır. Sudanlı bakan böyle bir niyette olduğunu söylemiş. Ben de bilmiyorum." değerlendirmesinde bulundu.
Fakıbaba, Sudan ile 11-12 anlaşma imzalandığını ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) bu ülkede arazi verildiğini ifade ederek, "TİGEM'e 12 bin 500 hektarlık alan verilmiş. Soya ve pamuğa yılda 3,5 milyar dolar ödüyoruz, ithalat olarak. Bu cari açığımızı oradaki ürünlerle kapatabilmiş olsak ne kadar güzel. Diyeceksiniz 'Dışarıda niye toprak arayışına giriyorsunuz.' ama ABD, Çin, Japonya, Suudi Arabistan orada, Afrika'nın önemli bir yeri. İhtiyacınız olan ürünleri orada yetiştirip buraya getirebilirsiniz. Burada ihtiyacınız kalmadığı zaman da diğer yerlere ihraç edersiniz." ifadesini kullandı.
Et ithalatının kendisini çok rahatsız ettiğini vurgulayan Fakıbaba, yeni destekler açıklayacaklarını, orta ve küçük ölçekli üreticilere büyük destek vereceklerini söyledi.
Fakıbaba, et ithal eden değil, ihraç eden ülke olmayı amaçladıklarını bildirerek, "Bana çok rahatsız edici geliyor. Geçici olarak ithalat yapılıyor. Şimdi sizin ete ihtiyacınız varsa bunu mecburen ithal etmek zorunda kalıyorsunuz. İnanarak söylüyorum. Benim üretici kardeşlerim kendileri üretecek, bize yetecek, artan kısmını da ihraç edeceğiz. Bunu laf olsun diye söylemiyorum. Sudan'da 4 dolarlık et gündeme gelmedi. Teklif de yok." değerlendirmesinde bulundu. 
Sudan'da müthiş tarım arazileri olduğunu, o ülkede üretilecek ürünlere ilişkin hazırlık yaptıklarını belirten Fakıbaba, özel sektöre verilecek alanla yaklaşık 8 milyon dönümlük arazi planlaması yapıldığına işaret etti. Fakıbaba, "İş adamlarımız için çok önemli. Belirli ürünleri üretecekler. İhtiyaç olanlar ülkeye gelir, ihtiyaç olmayanlar da Afrika pazarına, Suudi Arabistan'a, diğer ülkelere ihraç olur." dedi. 
Yeni yılla birlikte 200 başa kadar erkek buzağı kesimlerinde 250 lira destek verileceğini aktaran Fakıbaba, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Aşılama, küpeleme ücretsiz oluyor. ESK'nin karkas alımı 25 liraydı, 2018 yılı başından itibaren 25,5 liraya çıkarıyoruz. 1 lira ayrıca destek veriyoruz. Daha sonra açıklanacak desteklerimiz olacak. Yerli üreticimiz hiç üzülmesin, bizler hep onların yanındayız. Bu toprak, bu ülkeye yeterli hayvanı üretecek kapasiteye sahiptir. 4 dolara et alıp getirip satma amacımız yok. Biz bir şey yaparken hesaplarını yapıyoruz, üreticimiz kaça mal ediyor, kar etmesi gereken miktar ne kadar, onu hesaplıyoruz. Belki yarın 26 lira diyeceğiz. Piyasayı regüle etmeye çalışıyoruz. 2018 yılı buzağı ölümlerinin azaldığı bir yıl olacak, üreticilerin yılı olacak." 
Fakıbaba, Ulusal Süt Konseyi'nin çiğ süt fiyatlarına ilişkin olarak alacağı kararı da değerlendirerek, 1 lira 40 kuruşluk fiyatın 28 Şubat'a kadar geçerli olduğunu ifade etti. Amaçlarının regülasyon olduğunu bildiren Fakıbaba, "Sütün fiyatı belli, parite belli. Hem üreticinin hem sanayicinin yanındayız. 1 kilo süt, 1,3 kilogram yem eder. Üreticimizin harcaması dışında, taşıma ve soğuk zincir ücretleri hariç olmak üzere 1 kilo sütle 1,3 kilogram yem alması lazım. Böyle olduğu takdirde her türlü desteği veririz. Böyle olmazsa haksızlık olur. Haksızlığın da karşısındayız." dedi. 
 
Mehmet Akif Ersoy istiklal marşı 81. Yıldönümü istiklal