Menteşe’de balık şenliği

19 Aralık Salı, 2017
Muğla’nın Menteşe ilçesinde balık şenliği düzenlendi. Şenlikte çocuklar hem eğlendi hem de balığa doydu.
Menteşe’de balık şenliği Haber: Selma EREZ
Kamera: Uğur ACAR
 
Muğla’nın Menteşe ilçesinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ortaklaşa balık şenliği düzenledi. “Balık Yiyorum Sağlıklı Büyüyorum Projesi” kapsamında gerçekleşen etkinlik, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şakir Fırat Erkal, İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, İl Müdür Yardımcısı Muhammed Sevinç, ilçe müdürleri, şube müdürleri, personeller, öğrenci ve velilerin katılımıyla gerçekleşti.
Menteşe İlçesi Akçaova İlkokulu ve Ortaokulunda yapılan etkinlikte öğrencilere önce teknik personel tarafından su ürünleri ve balıkçılık hakkında bilgi verildi. Ardından çocuklara çeşitli hediyeler verildi.
Okul bahçesinde devam eden şenlikte konuşma yapan okul müdürü etkinliği düzenleyen İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne teşekkür etti.
Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şakir Fırat Erkal ise “Balık Yiyorum Sağlıklı Büyüyorum Projesi” ile 2016-2017 eğitim öğretim yılında 9 ilçede öğrencilere ulaştıklarını 2017-2018 eğitim öğretim yılında da tüm ilçelere ulaşma hedefinde olduklarını söyledi.
Sağlıklı beyin sağlıklı vücutta olur diyerek beslenmenin önemine değinen Erkal, Muğla’nın su ürünleri alanında şanslı olmasına rağmen yeterli balık tüketimi olmadığını, bunu arttırmak için çalışmalarına hız vereceklerini ifade etti. Erkal bu alışkanlığın çocuk yaşta kazanıldığına da dikkatleri çekti.
Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız ise konuşmasında balık yemenin beslenme ve büyümedeki önemine değinerek projede emeği geçenlere teşekkür etti. Yıldız ayrıca ilçe sakinlerine bir de müjde vererek Menteşe İlçesinde jeotermal tesis kurulacağını ve bu sayede de hızlı büyümenin bu ilçede de sağlanacağı kaydetti.
Öğrencilerin gösterisiyle devam eden şenlik balık ekmek ikramıyla son buldu.
 
Balık şenliği balık yiyorum sağlıklı büyüyorum akçaova ilkokolu şakir fırat erkal