Milas’ta Zeytin Hasat Şenliği

30 Kasım Perşembe, 2017
Sofraların vazgeçilmezi zeytin ve zeytinyağını tanıtmak amacıyla düzenlenen “4. Milas Zeytin Hasat Şenliği”ne Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü stant açarak destek verdi.
Milas’ta Zeytin Hasat Şenliği Haber: MUĞLA İl Enformasyon
Etkinlik, Muğla Valisi Esengül Civelek, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, sivil toplum kuruluşu ve siyasi partilerin temsilcileri ile çiftçilerin de katıldığı yürüyüş ile başladı.
Hayıtlı Mahallesi'nde toplanan kalabalık, Atapark'a kadar davul ve zurna eşliğinde yürüdü. Şenlik, halk oyunları gösterisi ve resmi törenle devam etti.
Milas Kaymakamı Eren Arslan, şenliğin açılışında Milas'ta zeytincilikte coğrafi işaret ve tescil işlemleriyle fark yaratıldığını belirterek "Bu bereketli topraklarımızda yetişen ürünlerin içerisinde zeytinin önemli bir yeri vardır. Zeytin en kutsal uygarlıklarda, efsanelerde, dinlerde, refah, bilgelik, barış, bolluk, saflık gibi değerlerin sembolüdür. Bütün ağaçların ilki denilen zeytin, ilçemizdeki tarımsal alanlar içerisinde yüzde 66'lık payıyla büyük önem teşkil etmektedir. Ülkemizde bulunan yaklaşık 110 milyon zeytin ağacının, yüzde 10'luk varlığı ilçemiz sınırları içerisindedir. Geçtiğimiz yıl aldığımız coğrafi işaret belgesiyle de zeytinimizin kalite üstünlüğünü ispatlamış olduk. Memecik zeytinimizden elde ettiğimiz ürünümüz erken hasat, soğuk sıkım ile şifa kaynağı haline dönüşmektedir." dedi.
Muğla Valisi Esengül Civelek, şenliğin organizasyonunda emeği geçenlere teşekkür etti. 4. Milas Zeytin Hasat Şenliği'nin hayırlı ve bereketli olmasını dileyen Vali Civelek şunları söyledi:
"Meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları Milas'ta beş marka Milas zeytinyağı coğrafi işaretlemesini aldı. Süreçte gayret, çaba, emek sarf eden tüm taraflara şahsım, Muğla ve ülkem adına şükranlarımı sunuyorum. Coğrafi işaretleme, Milas zeytinyağının Milas'a özgün bir ürün olduğunu ve kalitesini garantilemiştir. Bundan sonra da Milas zeytinyağımız piyasada hak ettiği, layık olduğu yere gelecektir. Biz de bunun haklı gururunu yaşayacağız. Milas Zeytin Hasat Şenliğinin, zeytinciliğimizin geliştirilmesine, zeytin ve zeytinyağımızın tanıtılmasına, markalaşmasına katkı sağlayacağına olan inancım tamdır".
Zeytin ve zeytinyağı ürünlerinin tanıtımları ve bilgilendirilmelerinin yapıldığı şenlikte İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay da doğal, soğuk sıkım sızma zeytinyağının faydaları konusunda bir konferans verdi. Prof. Dr. Karatay, sağlıklı yaşam için 7'den 77'ye herkese  bol bol zeytinyağı içmeleri tavsiyesinde bulundu. Dünyanın en sağlıklı meyvesinin zeytin, en sağlıklı meyve suyunun ise zeytinyağı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Karatay, "Zeytinyağını mutlaka tüketmeniz gerekiyor. Çünkü zeytinyağı demek sağlık demektir.” İfadelerini kullandı.
Zeytin Hasat Şenliği, konferansın ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu akademisyenleri ve öğrencilerinin hazırladığı zeytin temalı sanat eserleri, Milas Halk Eğitimi Merkezi'nde üretilen ürünler ile zeytin ve zeytinyağı firmalarının açtığı stantların gezilip, alışveriş yapılmasıyla devam etti.
Zeytindostu Derneği tarafından, zeytinyağı tadımı da yaptırılan şenlikte daha sonra Menteş Mahallesi'ndeki bir zeytin bahçesinde temsili hasat yapıldı. İl Müdürü Ş. Fırat Erkal’ın da katıldığı hasatta, zeytin silkme makinesiyle modern yöntemler kullanılarak hasat edilen zeytinler, plastik kasalarla fabrikaya götürüldü ve soğuk sıkım yapılarak taze zeytinyağının tadına bakıldı.
 
Muğla il gıda milas zeytin hasadı zeytin hasat şenliği milas zeytin