Milyonlarca canlı yanmaktan kurtulacak

14 Kasım Çarşamba, 2018
Doğanın ekolojik dengesini bozan ve milyonlarca canlının yanmasına neden olan anız yangınlarının önüne geçecek olan anız alanlarına doğrudan ekim ile çiftçinin mazot ve gübre masrafları yarıya düşecek, milyonlarca canlı yok olmaktan kurtarılacak.
Milyonlarca canlı yanmaktan kurtulacak “Bozkır Ekosistemlerinde İklim Değişikliğine Ekosistem Tabanlı Uyum İçin Tarımsal Uygulamalar” isimli proje ile anız yangınlarının önüne geçilmesi planlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliği ile yürütülecek proje milyonlarca canlının anız yangınları ile telef olmasının önüne geçilecek.

Anız alanlarına direkt ekimin sağlandığı proje Türkiye’de 8 pilot ilde pilot uygulanmaya başladı. Bu illerden Adıyaman’da da 4 bölgede deneme ekimi yapıldı. Belirlenen anız arazilerine yem bitkisi ekildi. Proje ile tarlada yılda 2 veya 3 ürün alınabilecek.

“Anız yangınlarıyla geleceğimizi yakıyoruz”

 Tarım ve Orman İl Müdürü Adil Alan, anız yangınlarının her yönüyle sakıncalı olduğuna vurgu yaparak, “Özellikle anıza doğrudan ekim makinesiyle birlikte artık mazot ve gübre masraflarımız yarı yarıya inecek. Artan kuraklıkla beraber bu şekilde araziyi işlediğimizde hem yağmurdan faydalanmış olacağız, arazinin nemini dışarıya vermeden faydalanma yoluna gitmiş oluyoruz. Bugünde Konya Bahri Dağdaş Uluslar arası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden gelen arkadaşlarımızla birlikte yem bitkisi denemesi yapmaktayız. Bunun bize en büyük faydalarından bir tanesi de bölgemizde yaygın olan anız yangınlarının önüne geçebilmektir. Anız yangınlarıyla beraber geleceğimizi yakıyoruz. Verimli topraklarımız canlılığını yitiriyor. Aynı zamanda yararlı bir çok böcekte bununla beraber ölüyor. Bunun önüne geçebilmek için bunu çok önemsiyoruz. Çiftçilerimiz de bundan dolayı ciddi bir ilgi gösteriyorlar. İnşallah bu pilot uygulamanın bütün Türkiye’ye yaygınlaşması tarımımız açışından çok büyük bir önem arz etmektedir” diye konuştu.    
 
adıyaman anız yangın canlılar