Mısır Çukurovalı üreticiyi sevindirdi

16 Eylül Pazartesi, 2019
Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden Adana'da, bu sene yaklaşık 700 bin dekarda ekilen ve 800 bin ton ürün beklenen mısır, alım fiyatıyla çiftçinin yüzünü güldürüyor.
Mısır Çukurovalı üreticiyi sevindirdi Çukurova’nın bereketli toprakları mısır hasadında da üreticinin yüzünü güldürdü.

Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden Adana'da, bu sene yaklaşık 700 bin dekarda ekilen ve 800 bin ton ürün beklenen mısır, alım fiyatıyla çiftçinin yüzünü güldürüyor.

"Bereketli topraklar" diye adlandırılan Çukurova'da, çiftçilerin mısır hasadı mesaisi devam ediyor.

Adana'da, bu yıl yaklaşık 700 bin dönüm alanda ekimi yapılan mısırda 800 bin ton rekolte bekleniyor. Ortalama 1,15 liradan alıcı bulan mısır, üreticilerin yüzünü güldürüyor.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Türkiye'de 2016'da 6 milyon 800 bin dönümlük mısır ekim alanının bu yıl 5 milyon 700 bin dönüme düştüğünü söyledi.

Doğan, kentte mısır hasadının devam ettiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Adana'da 2016'dan bu yana verim yaklaşık yüzde 30 düştü. Bu yıl havaların yağışlı olması nedeniyle ekim gecikti. Bu nedenle verimde düşüş yaşandı. Bu yıl 700 bin dönüm alanda, 800 bin ton mısır bekliyoruz. İlk defa mısır fiyatlarının erken açıklanması çiftçimizi mutlu etti. Çiftçimiz mısır hasadını yaptığında hiç beklemeden ürününü lisanslı depolara götürebilir. Çiftçi, bu yıl fiyatların erken açıklanması ve paranın peşin olmasından memnun."

Çiftçi Mustafa Gördebil, kentte yaklaşık bin dönümlük arazisinde birinci mahsül olarak mısır ektiklerini ifade etti.
Hasada başladıklarını dile getiren Gördebil, "Çok şükür verim kötü değil ama kötü rakamlar da duyuyoruz. Çok iyi verim olan yerler de var. Kilogramını 1,15 liradan satıyoruz, desteği de var. Fiyat güzel, sıkıntımız yok." diye konuştu.
 
adana Çukurova mısır hasat