Muğla apiterapi ürünlerinde merkez olma yolunda

18 Ekim Çarşamba, 2017
Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Romanya’da apiterapi ürünleri üreten, ambalajlayan ve satan modern işletmelere çalışma ve inceleme ziyareti gerçekleştirildi.
Muğla apiterapi ürünlerinde merkez olma yolunda Haber: Muğla İl Enformasyon
 
Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Romanya’da apiterapi ürünleri üreten, ambalajlayan ve satan modern işletmelere çalışma ve inceleme ziyareti gerçekleştirildi.
 
Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının desteğiyle 2017 yılında Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından uygulanan, “Apiterapi Ürünleri Muğla’da Üretilir Yayım Projesinin” hedef grubunu temsil eden arı yetiştiricisi ve proje yürütücülerinin katılımıyla 05-11 Ekim tarihleri arasında Romanya’da apiterapi ürünleri üreten, ambalajlayan ve satan modern işletmelere çalışma ve inceleme ziyareti gerçekleştirildi.
 
Programa Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığını temsilen proje koordinatörleri Ziraat Mühendisi Nesimi Erarslan, Fatih Özöğretmen, Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şakir Fırat Erkal, KTV Şube Müdürü Mehmet İdar, Veteriner Hekim Songül Kaygıner Topal,  Ziraat Teknikeri Ünal Yılmaz ile Muğla arıcılarını temsilen önder arıcılar katıldı.
 
5 Ekim 2017 tarihinde başlayan inceleme gezisi programı kapsamında Romanya’nın başkenti Bükreş başta olmak üzere, Sinaia, Cluj-Napoca, Turgu Mureş, Blaj, Alba Lulia ve Sibiu şehirlerinde bulunan arılıklar, bal başta olmak üzere tıp alanında ve kozmetik sanayinde kullanılan apiterapi ürünlerini üreten, ambalajlayan ve satan modern işletmelere ziyaretler yapıldı.
 
Planlanan faaliyetlere göre ilk olarak Cluj-Napoca ilinde bulunan apiterapi ürünleri üreten, ambalajlayan ve satan bir özel işletme gezilerek bilgi alındı. Burada ilgili tarafından apiterapi ürünlerinin tıp alanında kullanımı hakkında katılımcılara bilgi verildi.
 
Turgu Mureş şehrinde arı sütü, polen, propolis gibi apiterapi ürünleri üretip satan modern mobil bir arılık üzerinde katılımcılara arılık sahibi tarafından yerel uygulama teknikleri, özellikle uzun kışlatmalarda kovan içi uygulama teknikleri başta olmak üzere birçok konu hakkında bilgiler verildi.
         
Blaj şehrinde bulunan ve Romanya’da tıp alanında ve kozmetik sanayinde yaygın olarak kullanılan; bal, propolis, polen, arı sütü ve apinarnil içeren apiterapi ürünlerinin üretildiği, ambalajlanıp satıldığı, ayrıca arıcılık alet ve ekipmanlarının üretilip satıldığı özel bir firmanın tesislerinde inceleme yapılarak firma sahibinden bilgiler alındı.
 
Sibiu şehrinde bulunan ve arı konaklama alanında elektro şok yöntemiyle arı zehiri üretimi yapan bir özel firmaya ait arılıkta arı zehiri alma tekniği uygulamalı olarak gösterilerek katılımcılarla bilgi alışverişi yapıldı.
 
Program kapsamında son olarak Bükreş'te bulunan ve Romanya Merkez Arıcılar Birliğine ait olan Arıcılık Enstitüsü ziyaret edilerek yetkili uzmanlar tarafından enstitü geçmişi, enstitü faaliyetleri ve Romanya arıcılığının geçmişten bugüne gelişimine anlatan sunum yapılarak katılımcıların soruları cevaplandı. Ayrıca arı ıslahı konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verilerek katılımcıların soruları cevaplandı.
 
 
Bilgi veren yetkililer Arıcılık Araştırma Enstitüsünün devlete değil birliğe ait olduğunu ve enstitünün hem tıp alanında hem kozmetik alanında üretim yapan iki adet ile bir adet de arıcılık alet ekipmanları üreten fabrikasının bulunduğunu ayrıca üç adet de tescilli ilacının olduğunu belirtti.
 
Projenin ana amacı olan arıcılık alanındaki yeni ve gelir getirici uygulamalardan daha fazla arı yetiştiricisinin haberdar olması ve uygulaması amacına yönelik bir eğitim yayım faaliyeti olan yurtdışı inceleme gezisiyle gerek yayımcı personelin gerekse arı yetiştiricilerinin yurt dışı bilgi ve deneyim kaynaklarından istifadesi ile mantalite değişimi yaratarak, başta bal olmak üzere, polen, arı sütü, propolis ve apinarnil üretimi, paketlenmesi ve satışına yönelik ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlayacak etkin ve yenilikçi sistemlerin özellikle Muğla İlinde kurulması için gerekli çalışmaların başlatılması planlanmakta.
 
 
Apiterapi Muğla il gıda arıcılık polen