Muş'ta ilk kurbanlık sevkiyatı yapıldı

10 Ağustos Perşembe, 2017
Kurban Bayramı yaklaşırken, Muş’tan Türkiye’nin çeşitli illerine 50 bin kurbanlık sevkiyatı başladı.
Muş'ta ilk kurbanlık sevkiyatı yapıldı Muş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Çolakoğlu, Muş'ta ilk kurbanlık sevkiyatının yapıldığını bildirdi.
Çolakoğlu, il genelinde Kurban Bayramı dolayısıyla 30 bin küçükbaş, 20 bin büyükbaş olmak üzere 50 bin kurbanlığın Türkiye'nin çeşitli illerine gönderileceğini söyledi. 
Kurbanlık hayvan sevkiyatının başladığını anlatan Çolakoğlu, "Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla hayvan nakillerini en hızlı şekilde yaparak, hayvan sahiplerini bekletmemek için kurum olarak gerekli tedbirleri aldık. Aşısı eksik olan ve küpesi bulunmayan hayvanın nakledilmesi mümkün değil." dedi. 
Kurbanlıkların taşınmasında dikkat edilecek hususların bulunduğunu anlatan Çolakoğlu, şunları kaydetti:
"Bu çerçevede iller arası hayvan sevklerinde büyükbaş hayvanlar için en az 21 gün önceden şap aşısı yapılmış olması, büyükbaş hayvanlar için en az 30 gün öncesinden LSD aşısı yapılmış olması gerekir. Kurbanlıkların veteriner hekimler tarafından fiziksel olarak hastalık noktasında kontrol ediliyor. Ondan sonra araçta dezenfeksiyonu yapılıyor."
Korkut ilçesinin Yayık köyünden Yalova'ya 23 büyükbaş kurbanlık hayvan götürdüğünü belirten Mazlum Artan ise, "Bir hayvanın ağırlığı yaklaşık 650 kilogram civarında. İnşallah iyi fiyatla satarız. Burada alış fiyatı yaklaşık 10 bin lira ancak götürdüğümüz yerde kaç liraya satarız bilemiyorum. Fakat bu yıl iyi fiyatla satacağımıza inanıyorum." dedi. 
 
kurbanlık sevkiyat küçükbaş büyükbaş bayram