Mutfakların vazgeçilmezi sumak ekşisi

10 Ağustos Perşembe, 2017
Kahramanmaraş’ta başlayan sumak hasadı ile mutfakların ekşi lezzeti sofralarımıza gelmeye hazırlanıyor.
Mutfakların vazgeçilmezi sumak ekşisi Kahramanmaraş’ta yetişen sumak bitkisinden elde edilen sumak ekşisi toplanmaya başlandı.
Kilosu 10 TL'den satın alınan sumak, kurutulduktan sonra ekşi hale getiriliyor. Kahramanmaraş’ta ve yöresinde tüketilen sumak ekşisi il dışından yoğun talep görüyor.
Dere kenarlarında, bağlarda, bahçelerde yetişen sumak ekşisini toplayan üreticiler, kurutulan sumakları yapraklarından ayırma işleminin ardından kurutup toz haline getiriliyor. Yöresel deyimle ahıt olarak da bilinen sumak ekşisi Kahramanmaraş mutfağında yaygın bir lezzet olarak kullanılıyor.
Üretici Sultan Kaçamaz, sumak ekşisini yapraklarından ayırdıktan sonra ekşi ahıtı ve toz ekşi haline getirerek kullandıklarını söyledi.
Geleneksel sumak ekşi ahıtının üretimi şöyle gerçekleşiyor: Sumaklar suyla üç veya dört kez ıslatılıp kısa süreli karıştırılıyor. Sulu sumak tülbentten süzülüyor ve meyveler elle sıkılarak kalan sulu sumak alınıyor. Sulu sumak bir gece bekletildikten sonra üsteki berrak kısım alınarak tepsilerde güneşe konulup koyulaştırılıyor.
Zengin Kahramanmaraş mutfağında salataların, dolmaların, ekşili köftelerin vazgeçilmez eşsiz lezzet kaynağı sumak ekşisi sofraları süslemeye devam ediyor.
 
sumak baharat