Ordu’da modern arıcılar yetişiyor

09 Ocak Salı, 2018
Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen modern arıcılık teknikleri eğitimlerinden çok sayıda arıcı yararlandı. Eğitimler hem arıcılar, hem de bölgedeki arı ırklarının ıslahı için önem taşıyor.
Ordu’da modern arıcılar yetişiyor Haber: Ordu İl Enformasyon
“Bal Arılarında Modern Arıcılık Teknikleri İlkeleri Eğitim Projesi” kapsamında düzenlenen eğitime çok sayıda Ordulu arıcı katıldı.
Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz programın açılışında yaptığı konuşmada arıcıların il ekonomisine büyük katkı sağladıklarını dile getirdi.
Proje çalışmalarının yanında arıcıların eğitimine de önem verdiklerini belirten Yılmaz, yapılan çalışmalarla üreticilerin gelirinin daha da artacağına inandığını sözlerine ekledi.
Kemal Yılmaz, “Tarımın her alanında olduğu gibi arıcılıkta da eğitim oldukça önem verdiğimiz konulardandır. Bu gün siz değerli arı yetiştiricilerimizi bilgilendirmek amacıyla bu proje kapsamındaki 10’uncu eğitim toplantısı gerçekleştiriliyor. Muhsin DAROĞLU hocam başkanımızla birlikte ilçe ilçe dolaştı. İlçe Müdürlerimiz ve personellerimiz bu toplantılara iştirak etti. Amacımız arıcılığı daha iyi şartlarda yaparak arıcılıktan elde ettiğimiz geliri ve ürün çeşitliliğini artırmaktır.” ifadesini kullandı.
Konuşmaların ardından Prof. Dr. Muhsin Daroğlu kursiyerlere koloni yönetimi, arı tür ve ırkları, teknik arıcılık için gerekli koşullar, arıcılıkta modern uygulamalar, ana arı yetiştirme ve arı süt üretim teknikleri, arı hastalık ve zararlıları, balda kalite kontrol ve pazarlamakonularında eğitim verdi.
 
ordu arı arıcı modern arıcılık eğitim