Ordu’da örnek fındık bahçelerinin sayısı artıyor

11 Nisan Çarşamba, 2018
Ordu’da “Fındık Yetiştiriciliğinde Örnek Fındık Bahçeleri Projesi” kapsamında tüm örnek bahçelerde budama ve gübreleme çalışmaları tamamlandı.
Ordu’da örnek fındık bahçelerinin sayısı artıyor Haber: Ordu İl Enformasyon

Ordu Valiliğinin himayesinde, Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından “Fındıkta Verim ve Kalite Artacak” sloganıyla 19 ilçede 41 mahallede 41 örnek bahçe oluşturmak amacıyla Karadeniz İhracatçılar Birliğinin desteğiyle uygulanan “Fındık Yetiştiriciliğinde Örnek Fındık Bahçeleri Projesi” kapsamında tüm örnek bahçelerde budama ve gübreleme çalışmaları tamamlandı.

Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz; “Fındık, gerek İlimiz gerekse ülkemiz ekonomisi ve dış ticaret açısından en önemli tarımsal ürünlerimizden olup, ülkemiz ekonomisine ciddi miktarda döviz girdisi sağlamaktadır. Ülkemiz dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini, ilimiz ise yüzde 25’ini tek başına üretmektedir” dedi.
“Üretiminde lider olduğumuz fındıkta, verim ve kalite açısından da lider ülkeye yakışır konuma gelmek için birçok proje uyguluyoruz” diyerek sözlerine devam eden İl Müdürümüz Kemal Yılmaz; “Fındıkta verim ve kaliteye etki eden en önemli unsurlardan olan budama ve gübreleme işlemlerinin tekniğine uygun yapılarak İlimiz çiftçilerine örnek oluşturması amacıyla “Fındık Yetiştiriciliğinde Örnek Fındık Bahçeleri Projesi”ni uyguladık. Uyguladığımız proje kapsamında 19 ilçemizde 41 mahallede 41 örnek fındık bahçesi oluşturduk. Örnek bahçelerimizde budama işlemleri İl Müdürlüğümüz uzman personelleri tarafından bizzat yapılmıştır. Yine bu bahçelerimizin her birinden toprak numuneleri alınmış ve toprak analiz sonuçlarına göre uzman personellerimiz kontrolünde gübreleme işlemleri yaptırılmıştır.  Diğer taraftan önemli fındık hastalık ve zararlıları hakkında üreticilerimiz bilinçlendirilmiş olup, hastalık ve zararlıların dönemlerine göre uzman personelimiz kontrolünde zirai mücadelesi de yaptırılacaktır. Örnek bahçelerimiz periyodik olarak İl Müdürlüğümüz teknik personellerince takip edilecektir” dedi.  

Önceki yıllarda ilçelerde oluşturulan örnek bahçelerde dekara verimin 300-350 kg’a kadar çıktığından bahseden Yılmaz; “Uyguladığımız projeler neticesinde oluşturduğumuz örnek bahçelerimizde lider ülkeye yakışır verim ve kaliteye ulaşılabileceğini çiftçilerimize gösterdik. Elde ettiğimiz olumlu sonuçların diğer üreticilerimiz tarafından da görülmesini sağlamak amacıyla tarla günleri düzenleyerek sonuçları tüm kamuoyuyla paylaştık. Aynı şekilde yeni oluşturduğumuz örnek bahçelerden elde ettiğimiz olumlu sonuçları diğer bahçelerle mukayese ederek verim ve kalitedeki farkları üreticilerimizle paylaşmak adına bu yılki hasat döneminde de yine tarla günleri düzenleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Yılmaz şöyle devam etti: “Her İlçede bir örnek bahçe oluşturmak amacıyla 2015 yılında başlattığımız çalışmalarımız aralıksız devam etmiş ve ilçelerimizde çok sayıda örnek bahçeler oluşturulmuştur. Bu konudaki yeni hedefimiz, yapacağımız yeni projelerle tüm ilçelerimizde her mahallede en az bir örnek bahçe oluşturmaktır. Bu örnek bahçelerimizdeki verim ve kalite artışında yakalanan başarıların projede yer almayan diğer çiftçilerimiz tarafından da görülmesini sağlayarak bu bahçelerimizin sayısını daha çok artırmak ve İl geneline yaymaktır. Böylece tek başına dünya fındığının yüzde 25’ ini üreten ilimize yakışır verim ve kalite sağlanmış olacaktır. Ben bu projeyi uygulamamızda finansman desteği sağlayan Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanına, yönetim kurulu üyelerine ve projede görevli personelim başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim”.
 
ordu fındık örnek bahçe kalite