Organik fındıklar organik paketlenecek

13 Mayıs Pazartesi, 2019
Bu fabrika Türkiye’nin ilk organik fındık fabrikası. Zonguldak’ta yapımı devam eden fabrikada organik fındıkların organik kırma, işleme ve paketlemesi yapılacak.
Organik fındıklar organik paketlenecek Türkiye'nin ve Batı Karadeniz'in en önemli fındık üretim merkezlerinden biri olan Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde kurulan organik fındık fabrikası Türkiye'nin ilk organik fındık kırma işleme ve paketleme entegre fabrikası olma özelliği taşıyor.

Bu sayede bölgede üretilen organik fındık işleme sırasında da özelliğini kaybetmeden tüketiciye ulaşacak.

Fabrikanın Yönetim Kurulu Başkanı Recep Gündoğdu, Kırsal Kalkınma Yatırımları Desteklemesi Programı kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığının yüzde 50 hibesi ile başlanan organik fındık fabrikasında çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Bakanlığın yüzde 50'ye varan desteği ve 1 milyon 500 bin Türk lirası öz sermaye ile tesisin 3 milyon liraya mal olduğunu ifade eden Gündoğdu, "Fabrikamız dünyanın ilk organik kırma, işleme ve paketleme entegre fındık fabrikasıdır.

Fabrikamız yılda 3 bin 500 ton organik fındık işleyerek dünya pazarına ihraç edecektir. Alaplı'da 600 organik fındık üreticisi mevcuttur. Fabrikamız dünya organik fındık pazarının taleplerine göre kurulmuştur. Tam kapasiteli üretim yapıldığında 60 kişiye iş imkânı sağlayacaktır." dedi.
 
 
zonguldak organik fındık fabrikası istihdam