“Organik Tarım Paneli”ne yoğun ilgi

11 Nisan Çarşamba, 2018
Bursa’da düzenlenen "Organik/Ekolojik Tarım Uygulamaları Paneli"nde organik tarım ve sağlık konusunda önemli konular ele alındı. Sektör temsilcileri ve öğrenciler panele yoğun ilgi gösterdi.
“Organik Tarım Paneli”ne yoğun ilgi Haber: Bursa İl Enformasyon
Kamera: Bilgin ÇALIŞKAN
Fotoğraf: Orhan KAĞITÇI
 
Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Uludağ Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen "Organik/Ekolojik Tarım Uygulamaları Paneli"e çok sayıda uzman, akademisyen, çiftçiler ve öğrenciler katıldı.

Gıda ve Sağlıklı Beslenme Fuarı kapsamında gerçekleştirilen panelde "Dünya'da ve Türkiye'de Organik Tarım", “Ekolojik/Organik Tarım ve Hayvancılık", "Gıda ve Sağlık ilişkisinde Organik Gıdaların Yeri ve Önemi" hakkında sunumlar yapıldı.

Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Organik Tarım Proje Koordinatörü Erdem Durgut, il müdürlüğünün “Organik Tarım Uygulamaları Projeleri ve Faaliyetleri" hakkında bir sunum yaptı.

Durgut sunumunda şu bilgilere yer verdi: “2017 yılı OTBİS kayıtlarına göre ilimizde 12 ilçede, 63 mahallede, 225 üretici tarafından yaklaşık 6.000 alanda organik tarım faaliyeti yürütülmektedir. Ayrıca toplam 9453 tavuk ile 4 adet organik yumurta tavukçuluğu ve 30 kovan ile 1 adet organik arıcılık işletmesi bulunmaktadır.

2017 yılında organik tarımla ilgili 47 eğitim faaliyeti düzenlenmiş olup,  1259 yetişkin ve 400 ilkokul öğrencisi ile toplam 1659 katılım sağlamıştır. Eğitimler, okullar, resmi kurumlar, özel eğitim kurumları ve sivil toplum kuruluşlarında gerçekleştirilmiştir. Bakanlığımız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliği ile yürütülen çalışma kapsamında kadın dernekleri üyelerine organik tarım eğitimi verilmiştir.

2017 yılında 52 bitkisel üretim, 6 hayvansal üretim, 34 satış yeri, 7 işletme olmak üzere toplam 99 denetim gerçekleştirilmiştir.”
 
Bursa organik tarım ekolojik tarım panel Gıda ve Sağlıklı Beslenme Fuarı