Pakdemirli: “Vatandaşta farkındalık oluştu”

06 Temmuz Pazartesi, 2020
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, , tağşiş ve taklitle mücadele konusunda cezai yaptırımları yükselten, gerektiğinde meslekten mene kadar giden düzenlemeleri içeren bir paketi TBMM gündemine getirmeyi hedeflediklerini bildirdi.
Pakdemirli: “Vatandaşta farkındalık oluştu” Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli "tağşiş ve taklit"le ilgili cezai yaptırımların çok yükseldiği, gerektiğinde meslekten mene kadar giden cezaları içeren bir paket üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

İzmir programı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Pakdemirli, taklit ve tağşişli ürünlere yönelik yasal düzenleme hazırlıklarıyla ilgili bilgi verdi.

Pakdemirli, "Kanunlar aslında yeterli. Kanun 'tağşiş ve taklit yapamazsın' diyor. Cezai müeyyidelerde eksik var, görünen o. Yasa tasarısı çalışması yaptık ve Meclis'imize gönderdik. Meclis'imiz de bununla ilgili yasa tasarısını olgunlaştırdı. İnşallah bu meclis dönemi kapanmadan Meclis'ten taklit ve tağşişle ilgili cezai yaptırımların çok yükseldiği, gerektiğinde meslekten mene kadar giden cezaları içeren bir paketle bu işi daha iyi bir noktaya getirmeyi hedefliyoruz.

Son dönemde yapmış olduğumuz ifşalarla bu konuda hem üretici hem tüketici tarafından bir farkındalık yarattık. Geçenlerde İzmirli bir üreticimiz 'Sayın Bakanım Allah sizden razı olsun' dedi. 'Ne oldu ?' dedim. Zeytinyağı üretiyor. Dedi ki 'Bizim 375 liralık zeytinyağını oteller almıyordu, 120 liralık karışık yağ alıyordu, şimdi hepsi sıraya girdi almaya başladılar. Çünkü siz ifşaları eksiksiz her ay yapıyorsunuz.' dedi. İşi sıkı takip edeceğiz, fırsatçılara, gıdadaki dolandırıcılara müsaade etmeyeceğiz." dedi.
tarım ve orman bekir pakdemirli taklit ve tağşiş güvenilir gıda denetim