Rize'de 21 ton hamsiye el konuldu

07 Aralık Pazartesi, 2020
Rize’de av yasağı kapsamında yapılan denetimlerde 21 ton hamsiye el konuldu.
Rize'de 21 ton hamsiye el konuldu Rize İl Emniyet Müdürlüğünün desteği ile İyidere İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından İyidere nakil güzergahında yapılan denetimlerde asgari avlanma boyunun altında olduğu için boy sınırlanmasına takılan 21 ton hamsiye el konuldu.

 Ele geçirilen hamsiler nedeniyle 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve 5/1 Numaralı ticari amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğin 17. Maddesinde belirlenen boy ve ağırlık yasaklarına uymayan 1 kişiye idari yaptırım cezası uygulandı.

Balıkçılığın yoğun yapıldığı diğer illerde de Su Ürünleri Kontrol ve Denetim faaliyetleri devam ediyor. Denetimler bilhassa karaya çıkış noktaları, nakil güzergâhları, işleme ve değerlendirme tesisleri, su ürünleri toptan ve perakende balık hali ve perakende satış yerlerinde yoğunlaştırılıyor.

Sezonun başlamasıyla Sahil Güvenlik Komutanlığı ile ortaklaşa yapılan denetimlerde ayrıca değişen mevzuatla ilgili su ürünleri kooperatifi bünyesindeki balıkçılara ve su ürünleri satışı yapılan yerlerde bilgilendirme çalışmaları da yapılıyor.
küçük balık hamsi rize av yasak yaptırım