Salihli’de ‘Tarım ve İnsan’

18 Nisan Çarşamba, 2018
Manisa’nın Salihli İlçesi’nde fotoğraf severler Tarım ve İnsan Fotoğraf sergisinde buluştu.
Salihli’de ‘Tarım ve İnsan’ Haber: Salihli İlçe Enformasyon

Tarımın ve toprağın önemi konusunda duyarlılığın geliştirilmesi, tarımsal gelişmeler ile tarım, doğa, çevre ve insan ilişkilerinin, estetik ve öznel bakış açılarıyla belgesel olarak arşivlerde yerini almasını sağlamak amacıyla düzenlenen Tarım ve İnsan Fotoğraf Sergisi’nin bu seferki durağı Salihli oldu.

2017 yılında 9’uncusu gerçekleştirilen yarışmada sergilenmeye değer bulunan fotoğraflar 16-22 Nisan 2018 tarihleri arasında Manisa'nın Salihli İlçesi Kent Müzesi’nde sergilenerek vatandaşların beğenisine sunuldu.

Salihli Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, bir tarım İlçesi olan Salihli’de böyle bir sergi açılmasının kendilerini memnun ettiğini söyledi. Bu serginin faydalı bir amaca hizmet etmesi temennisinde bulunarak; “İnsanlarımız bu sergiyi ziyaret ederek toprağın ehemmiyetini ve tarımın önemini daha iyi anlayacaklardır. İnşallah gelecek Türkiye’sinde her şeyi ile kendisine yeten, her türlü gıdayı üretebilen bir ülke oluruz” dedi.

Tarım ve İnsan Fotoğraf Sergisi’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili İsmail Kaya; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından toprağın ve tarımın önemi konusunda sosyal ve bireysel duyarlılığın geliştirilmesi amacıyla 2009 yılından bu yana düzenlenen Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf Yarışması'nda dereceye girerek sergilenmeye değer bulunan eserlerin yer aldığı fotoğraflar 81 ilimizde, İl Müdürlüklerince uygun bulunan mekanlarda sergilenmek suretiyle kitlelerle buluşturulmaktadır. Bu tür sergileri tarımın kırsaldan çıkarılarak, şehrin gündemine taşınması bakımından dikkate değer buluyor ve önemsiyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının DenizBank desteğiyle düzenlediği Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışmasında, tarım, hayvancılık, toprak, su, su ürünleri, gıda ve muhafazası, tarım ürünlerinin işlenmesi, çiftçi, üretici, köylü ve köy yaşamına dair her türlü faaliyeti konu alan fotoğraflar yer almıştır” dedi.

Yarışmanın genel, çiftçi, öğrenci, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışanları, DenizBank çalışanları ve tematik olmak üzere 6 kategoride gerçekleştirildiğini belirten İsmail Kaya; “Dereceye giren eserlere toplam 56 bin TL tutarında DenizBank hediye çekinin verildiği yarışmaya bu yıl 501 kişi, 2 bin 326 fotoğraf ile katıldı. Genel kategoride birincilik ödülünün 8 bin TL olduğu yarışmada, diğer kategorilerde ise 5 bin ile 3 bin lira arasında değişen ödüller verildi. 2009 yılından bu yana aralıksız yapılan Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışmasında, 9 yılda toplam 4 bin 850 katılımcı 21 bin 223 eserle yarışmaya katıldı. 150 eser ödül alırken bin 156 eser sergilenerek katalogda yerini aldı. Türkiye’nin birçok yöresinden çekilmiş bu karelerde, herkesin kendinden bir şeyler bulabileceğini düşünüyorum. Fotoğraflarda, tarım ve insan ilişkisi çok güzel anlatılıyor. Başta bu fotoğrafları çekmek için emek harcayan yarışmacılarımız olmak üzere, serginin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Manisalı fotoğraf severleri ve üreticilerimizi sergimizi görmeye bekliyorum” şeklinde konuştu.

Salihli’de Kent Müzesi olarak böyle bir sergiye ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Süreyya Karaoğlu da, “Fotoğraf anı ölümsüzleştirmek ve bu günü geleceğe taşıyan somut eserler bırakmakla ilgili. Tarım ve İnsan konulu sergide de anı ölümsüzleştiren fotoğraflar yer aldığını görüyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Salihli Kaymakamı Çelenkoğlu ve beraberindeki protokol üyeleri, serginin açılış kurdelesini keserek fotoğrafları tek tek incelediler.

Altmış eserin yer aldığı Tarım ve İnsan Fotoğraf Sergisi, hafta sonuna kadar Salihli Kent Müzesi’nde sergilenmeye devam edecek.

Salihli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde gerçekleşen serginin açılışına; Salihli Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Süreyya Karaoğlu, Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili İsmail Kaya, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Lütfi Kaymak, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Demir, İlçe Emniyet Müdürü Sayım Başaran, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Dilek, Denizbank Çiftçi Evi Şube Müdürü Erkan Başocak, Denizbank Şube Müdürü Sezai Yalçın, Salihli Ziraat Odası Başkanı Necati Aktürk, Manisa İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüdaverdi Sağlam, Ak Parti İlçe Başkanı Selçuk Dinç ile çok sayıda fotoğraf sever katıldı.
 
 
Salihli tarım ve insan sergi tarım