Şampiyon tayların babası

09 Şubat Cuma, 2018
Bugüne kadar koştuğu yarışlarda sahibine 4 milyon liraya yakın para kazandıran "Baba Mevlüt"ün bu yıl 30 kısrakla çiftleştirilerek yeni şampiyon taylar yetiştirilmesi hedefleniyor.
Şampiyon tayların babası Türk atçılığına damgasını vuran Arap atlarından, geçen yıl yaşamını yitiren "Caş"ın 420 yavrusunun en ünlüsü olan "Baba Mevlüt", Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (TİGEM) aygır kadrosuna katıldı. 

TİGEM Karacabey İşletmesi Atçılık Şube Şefi Muhammed Yalçınkaya, işletmelerinin Türkiye'de yarış camiasına yön veren bir kuruluş olduğunu vurgulayarak, yetiştirdikleri tay ve kısraklarla ülke atçılığına hizmet ettiklerini söyledi. 
Yalçınkaya, yeni şampiyon taylar yetiştirmek için çok titiz bir çalışma gerçekleştirdiklerini dile getirerek, yıllardır bunda da başarılı olduklarını belirtti. Yarış hayatlarının tamamlanmasının ardından çok önemli Arap atlarının işletmelerinde aygır olarak kullanıldığını anlatan Yalçınkaya, böylelikle geleceğin şampiyon taylarını yetiştirdiklerini dile getirdi. 

Yıllardır hem atçılık camiasına hem de işletmelerine büyük hizmetleri bulunan ünlü Arap atı "Caş"ın geçen yıl yaşamını yitirdiğini anımsatan Yalçınkaya, "Bir baba olarak Türk atçılığına damgasını vurmuştu. Kendisi gitti ama izlerini bıraktı. Şimdi onun yavrularından yeni şampiyonlar yetiştirmeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.


 
TİGEM at şampiyon tay baba mevlüt