Samsunlu kadın çiftçilerden Muğla’ya ziyaret

02 Kasım Perşembe, 2017
Samsun’un Çarşamba ilçesinden 44 kadın çiftçi, Muğlalı kadın çiftçilerin çalışmalarını yerinde görmek ve tanışmak amacıyla Muğla’yı ziyaret etti. Samsunlu kadın çiftçilerle Muğlalı kadın çiftçileri buluşturmak ve çalışmalarını paylaşmak amacıyla, Harika Durgut’un projesini gerçekleştirdiği köyde bir program düzenlendi.
Samsunlu kadın çiftçilerden Muğla’ya ziyaret Programa Muğla Valisi Esengül Civelek, İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, Şube ve İlçe Müdürleri ve kadın çiftçiler katıldı.
Muğla Valisi Esengül Civelek, “Aile içinde kadının rolünü güçlendiren, sosyo ekonomik yönden gelişmelerine katkı sağlayan bu eğitim programlarını aile refahımız ve toplumsal refahımız dolayısıyla ülke kalkınmasına kadınlarımızın katılımı anlamında fevkalade önemsiyoruz. Kadının elinin değdiği her yerde bereket vardır. Sizlere bereketli, sağlıklı, mutlu bir yaşam diliyorum” dedi.
Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şakir Fırat Erkal da, Muğla’da girişimci ruha sahip birçok kadın çiftçinin olduğunu, bu bağlamda 2013 yılından beri Bakanlığın proje çalışmaları sonucunda seçilen 8 pilot ilden birinin de Muğla olduğunu belirtti. Erkal, 2016 yılında 10 kadın çiftçi projesini hayata geçirerek Türkiye’de en fazla projesini hayata geçiren girişimci kadın çiftçisiyle Muğla’nın dikkatleri çektiğini belirtti. Erkal, bu yıl Ankara da yapılan “Dünya Kadın Çiftçiler Günü” kutlamalarına Yaraş Tiyatro Gurubunu oluşturan kadın çiftçilerin rol aldığı bir gösteri ile katılım sağlandığını ve Cumhurbaşkanı eşi Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin elinden ödül aldıklarını kaydetti.
Muğla’da 2015 yılında tarımda kadın girişimcilerin sayısını arttırmak amacıyla girişimci ruha sahip 50 kadın çiftçiye 70 saat ve 10 gün süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verildi. Kadınlar, bu eğitimden elde ettikleri kazanımlarla hazırladıkları projeleri, proje pazarında sundu.
Muğla, 2016 yılında Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Projesinde en başarılı il seçilerek Bakanlık tarafından Dünya Kadın Çiftçiler Gününde plaketle ödüllendirildi.
2014 yılından bu yana başarılı kadın çiftçi çalışmalarından dolayı Muğla, her yıl çeşitli sebeplerle 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü kutlamalarında Ankara’ ya davet edilerek kadın çiftçilerle katılım sağlıyor.
Vali Civelek, programa gösterileriyle renk katan tiyatro grubu Yaraşlı kadın çiftçilere, girişimcilik eğitimi alıp projesini hayata geçiren kadın çiftçilere, ayrıca çoğunluğu kadınlardan oluşan S.S Menteşe İlçesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kadın yöneticisine belgelerini takdim etti. 
 
muğla kadın girişimci samsun program proje