Şanlıurfa kültürü Ankaralılarla buluştu

22 Mayıs Pazartesi, 2017
Ankara dört gün süren Şanlıurfa günlerine ev sahipliği yaptı. Yemekleri, halkoyunları ve sıra geceleriyle Şanlıurfa kültürüne Ankaralılar yoğun ilgi gösterdi. Tanıtım günlrinin açılışını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa’nın tarihi ve turistik potansiyeline dikkat çekti.
Şanlıurfa kültürü Ankaralılarla buluştu Şanlıurfa tanıtım günlerinin açılışını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik yaptı.
Şanlıurfa’dan gelen mehteran ekibinin gösterisiyle başlayan aşılış törenine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve vatandaşlar katıldı.
Törende bir konuşma yapan Bakan Faruk Çelik, Şanlıurfa'nın görülmesi gereken bir şehir olduğunu belirterek, "Şanlıurfa yüzlerce tarih kokan eserle iç içe açık hava müzesi bir şehir." dedi.
Çelik, Türkiye'nin medeniyetlere beşiklik yaptığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:
"Şimdi gençliğimiz şu şekilde bir kültürle karşı karşıya: 'Paris'i gezdin mi, Londra'yı gezdin mi?' Geçin bunları, sen Şanlıurfa'ya gittin mi onu söyle. Şanlıurfa'yı görmeden dünyanın neresine gitsen, ne ifade eder? Bu yanlış anlayışlardan mutlaka çıkmamız gerekiyor."
Konuşmaların ardından Bakan Faruk Çelik Şanlıurfa tanıtım günleri için hazırlanan fuarın açılışını yaptı.
Şanlıurfa tanıtım günlerinde kentin tarım ve turizm potansiyeli, mutfak kültürü birbirinden renkli stantlarda sergilendi.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehirlerinden Şanlıurfa’nın tüm güzellikleri, kamu kuruluşları, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, odalar ve ticari işletmelerin açtığı 50 civarında stantta Ankaralıların beğenisine sunuldu. Her stantta kentin tarihi, doğal ve kültürel dokusunun yanı sıra yöreye özgü giysiler, el sanatları ve lezzetlerin sergilendiği etkinliğin ilk günü, Ankaralılardan yoğun ilgi gördü.
Şanlıurfa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü de ilin tarım potansiyelini tanıtmak için fuardaki yerini aldı.
İl müdürü Dr. Murat Çakmaklı Şanlıurfa’ya ait tüm tarımsal faaliyetleri burada hem ürünlerle hem de fotoğraflarla sergilediklerini belirtti.
Şanlıurfa TKDK İl Koordinatörü Dr. Sadık Yetim de desteklemelerle birlikte kentte tarımın gelişmesinin hız kazandığını belirterek, yatırımcıları Şanlıurfa’ya yatırım yapmaya davet etti.
 
Şanlıurfa tanıtım günleri ankara gthb bakan faruk çelik tkdk