Şehirden köye göç etti

20 Aralık Çarşamba, 2017
Muğla’da köyden şehre göçün tersi yaşanmaya devam ediyor. Uzun yıllar İstanbul’da yaşayan Başak Tahmazoğlu Muğla’ya dönüp çiftçilik yapmaya başladı.
Şehirden köye göç etti Haber: Selma EREZ  - Muğla İl Enformasyon
Kamera: Uğur ACAR
Doğma büyüme İstanbullu olan genç çiftçi Başak Tahmazoğlu memleketine dönüp kendi ürünlerini yetiştirmeye başladı.
İstanbul’da grafik tasarımcı olarak çalışan Tahmazoğlu, şehrin kalabalığından ve yoğunluğundan sıkılarak köye yerleşme kararı aldı. Ortaca İlçesi Okçular Mahallesinde solucan gübresi üretmeye başlayan genç çiftçi şimdi kendi ürünlerini üretiyor.
Kendisini toprak aşığı olarak tanımlayan Başak Tahmazoğlu ürettiği gübre ile yetiştirdiklerini hem güvenle tüketiyor hem de pazarda satıyor. Köyde olmaktan mutlu olduğunu ifade eden genç çiftçi Tahmazoğlu, üretmekten ve çiftçilik yapmaktan mutluluk duyduğunu ve huzur bulduğunu ifade etti.
Solucan gübresi üretmenin çok keyifli olduğunu ve solucan gübresinin toprağa faydasının gözle görülür farklar yarattığını söyleyen Tahmazoğlu, şu an yalnızca kendisi için yaptığı üretimi büyütmeyi hedefliyor.
Solucan gübresinin toprakları korumak ve düzenlemek adına yapılabilecek en iyi işlerden biri olduğunu söyleyen Tahmazoğlu, üretmekten ve doğa ile iç içe yaşamaktan oldukça mutlu olduğunu kaydetti. Başak Tahmazoğlu tüm gençlere hem şehir hayatı hem de köy hayatı yaşayan biri olarak köyde yaşamayı ve çiftçiliği önerdiğini de sözlerine ekledi.
 
Başak Tahmazoğlu genç çiftçi şehirden köye göç solucan gübresi