Şehirli kadının organik tarımdaki başarısı

06 Eylül Çarşamba, 2017
ABD'de organik tarım eğitimi aldıktan sonra memleketi İzmir'de çiftlik kuran Pelin Omuroğlu Balcıoğlu, çevresindekilerin "şehirli kadın tarımdan anlamaz" ön yargısını yıkarak bugün yaklaşık 200 dekar alandaki 10 bin ağaçtan yetiştirdiği zeytinden elde ettiği zeytinyağıyla dünya çapında adını duyurdu.
Şehirli kadının organik tarımdaki başarısı ABD'de organik tarım eğitimi aldıktan sonra memleketi İzmir'de çiftlik kuran Pelin Omuroğlu Balcıoğlu, çevresindekilerin "şehirli kadın tarımdan anlamaz" ön yargısına rağmen vazgeçmediği tarımda uluslararası başarı elde etti.
Ziraat teknikeri Balcıoğlu, Ege Üniversitesinde aldığı seracılık eğitiminin ardından 1995 yılında ABD'ye giderek organik tarım, seracılık, bahçe bitkileri alanında eğitimini sürdürdü.
Yurt dışındaki tarımsal faaliyetleri inceleme imkanı bulan Balcıoğlu, iki senelik eğitim sonrasında memleketi İzmir'e dönerek, organik ürünler yetiştirmek ve babasının zeytinlik kurma hayalini gerçekleştirmek için çiftlik kurdu. Balcıoğlu, 20 yıllık emeklerinin sonunda uluslararası alanda başarılı bir girişimci oldu.
Organik zeytinyağı ile adını dünya çapında duyuran Balcıoğlu, 2015 yılında gümüş madalya kazandığı Biol Organik Zeytinyağı yarışmasında bu yıl da altın madalya kazandığını bildirdi.
Pelin Omuroğlu Balcıoğlu, organik tarımla yurt dışında tanıştığını, onun sadece bir üretim biçimi değil, aynı zamanda toprağa, suya, tüm canlılara saygı gösteren bir hayat tarzı olmasından etkilenerek organik tarım yapmaya karar verdiğini anlattı.
 
kadın girişimci organik zeytin altın madalya urla