Şimdi mücadele zamanı!

04 Temmuz Perşembe, 2019
‘Amerikan beyaz kelebeği’ zararlısı ile mücadele için en doğru takvim içinde bulunduğumuz günler. Düzce’de de zararlı ile mücadele için çalışmalar yoğun bir şekilde sürüyor.
Şimdi mücadele zamanı! Haber: Düzce İl Enformasyon 

Düzce’de uzun yıllardan beri görülen Amerikan Beyaz Kelebeği Zararlısı birinci döl zararı genellikle Haziran ayında ortaya çıkıyor.

Yapılan akademik çalışmalarda bu zararlının 628 farklı bitki türünde zarar meydana getirdiği, öncelikle en çok dut ve akçaağaçlarda görüldüğünü ayrıca diğer bitkilerden fındık, elma, armut, kiraz, bahçeleri ve hatta kavak gibi bitkilerde de zarar yaptığı tespit edildi.

Amerikan Beyaz Kelebeği Zararlısının asıl zararı yumurtadan çıkan larva denilen kurtçuklar nedeniyle görülüyor. Bu zararlı yumurtalarını genellikle yaprağın altına nadiren de yaprağın üst kısmına bırakıyor. Yumurta kümesinden çıkan kurtçuklar yaprakta beslenmeye başlıyor. Bu dönemde toplu halde yaşayan kurtçuklar üzerlerine bir ağ tabakası örerek yaşamlarına devam ediyor. Beslenmesini tamamlayan her bir birey bireysel yaşamaya başlar ve ardından pupa dönemine girerek ikinci döl zararı ya da ertesi yıl erginleri meydana getirmek üzere toprağın çatlakları, çatı araları ya da ağaç gövdesindeki çatlaklara gizleniyor.

Zararlının tırtıl kolonilerinin ilk döl için haziranın ilk yarısında sayılması gerekiyor. Zararlı ekonomik zarar eşiğinin üstünde ise mücadeleye karar verilmeli ve birinci döle karşı mücadele yapılmalı.

İl Tarım ve Orman Müdür V. Necdet Çiçek yaptığı açıklamada “Haziran ve Ağustos aylarında olmak üzere iki döl zararı olan bu zararlı ile mücadele kapsamında yapılan kontrollerde yapraklarda yumurta paketleri ve larva kümeleri görüldüğünde mücadele zamanının geldiği anlaşılmalıdır. Entegre Mücadele Prensipleri kapsamında yapılacak ilaçlı mücadelede asıl amacın, zararlının tamamen yok edilmesinden çok popülasyon yoğunluğu dikkate alınarak zararlının meydana getireceği zararın ekonomik zarar eşiğinin altında tutmak olmalıdır.

İl Özel İdaresi destekli olarak alınan ilaçlar, zararlının yoğun olarak görüldüğü Köy Muhtarlıklarına dağıtılmış olup ayrıca İl Müdürlüğümüz tarafından da köy ortak alanlarında ilaçlamalar yapılmıştır. Çiftçilerimiz kendi bahçelerinde yapacakları kontrollerde; yapraklarda yumurta paketleri, larva kümeleri ve örülmüş ağlar ile karşılaştıkların da bunları öncelikle budama makası ile kesmek suretiyle imha etmeleri, popülasyonun yüksek seyretmesi halinde ise ilaçlı mücadeleye başlamalıdırlar. İlaçlı mücadelede özellikle arılara zarar vermeyen çevre dostu ilaçlar kullanılmalıdır. Çiftçilerimizin İl veya İlçe Müdürlüklerimize başvurarak reçete yazdırmaları, reçete sonucunda yazılan ilacı alarak ilaçlı mücadeleye başlamaları gerekmektedir. Ağustos ayı içerisinde fındık hasat zamanı, ikinci döl çıkışlarının daha yoğun görüleceği düşünüldüğünden çiftçilerimiz bu konuda çok dikkatli olmalıdırlar. ”dedi.
 
beyaz kelebek amerikan düzce zararlı mücadele