Sivas’ta tarım desteklerle güçleniyor

30 Eylül Çarşamba, 2020
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın destekleri, Sivaslı çiftçiye can suyu oldu, üreticilere koyun ve yerli buğday tohumu dağıtıldı.
Sivas’ta tarım desteklerle güçleniyor Haber: Sivas İl Enformasyon

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yürüttüğü projelerle çiftçiye desteğini sürdürüyor. Köyümde Yaşamak İçin Bir “Sürü” Nedenim Var Projesi kapsamında üreticilere koyun dağıtılırken, 200 çiftçiye de Yerli Tohumlarının Üretiminin Artırılması Projesi Kapsamında zeron buğdayı dağıtımı yapıldı.
 
Sivas’ta hedef 1 milyon Kangal Akkaraman koyunu

Sivas Valiliği koordinesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen “Köyümde Yaşamak İçin Bir ‘Sürü’ Nedenim Var” projesi kapsamında Ulaş ilçesi Acıyurt köyünde 4 çiftçiye 400 koyunun dağıtımı gerçekleştirildi.

Sivas'ta küçükbaş hayvancılığı geliştirmek, yerli ırk olan Kangal Akkaraman koyun yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak ve kırsalda yaşayan vatandaşların hayat standartlarını yükseltmek amacıyla hayata geçirilen Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi’ne il genelinde bin vatandaş başvurdu. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından başvuruları onaylanan 337 vatandaşaysa Kangal Akkaraman Koyununun dağıtımı başladı. Proje kapsamında koyunların dağıtımı Ulaş İlçesi, Acıyurt köyünde yapılan törenle gerçekleştirildi. Törene Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Sivas Milletvekili Semiha Ekinci ve çiftçiler katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, “İlimiz yaklaşık 400 Bin büyük baş, 800 Bin küçükbaş hayvan varlığıyla ülkemizin önemli hayvancılık merkezlerinden biridir. Ayrıca ilimiz birçok özelliğiyle diğer koyun ırklarına göre üstün olan kangal Akkaraman koyununun da gen merkezi durumundadır. Aynı zamanda bakanlığımız olarak ıslah projesi kapsamında 55 Bin koyun ile 8 proje yürütülmektedir. Anadolu’da bir söz vardır ‘Buğday ile koyun gerisi oyun’ bu söz bizim coğrafyamızı ve kültürümüzü en iyi ifade eden sözlerden biridir.” dedi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, hedeflerinin en az 1 Milyon Akkaraman Kangal koyunu olduğunu belirterek, “Koyunculukta kısa zaman içerisinde bin müracaat var, 337’si olumlu neticelendi. Sembolik olarak 4 işletmemize koyunlarımızı vereceğiz. Kısa zaman içerisinde 337 talep eden vatandaşımıza ve bir ay içerisinde geriye kalan bin vatandaşımıza koyunları vereceğiz.” dedi.
Protokol konuşmalarının ardından 400 Kangal Akkaraman koyunu 4 çiftçiye teslim edildi. Koyunların tesliminin ardından duaların edilmesiyle koç katım töreni de gerçekleştirildi.

Sivas’ta çiftçinin gözdesi yerli zeron buğdayı
 
Sivas’ta Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün '300 Fikir 300 Proje' kapsamında hayata geçirdiği 'Yerli Tohumların Üretiminin Artırılması Projesi' ile Sivas'a özgü tohumluk olan Zeron buğdayının dağıtımı yapıldı.

Zeron Buğdayını gelecek nesillere aktarmak istediklerini belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, "Buğdayı üreticilere ücretsiz olarak dağıtacağız. Bütçe olarak düşük ama tabanda karşılığı olan bir proje. Bu projeyi çok önemsiyoruz" dedi.

Vali Salih Ayhan da, birlik ve beraberlik içerisinde olunduğunda güzel işlerin ortaya çıktığını vurgulayarak, "Sivas İl Özel İdaresi finansını karşılıyor, TİGEM'in arazisini ekiyoruz. Oradan aldığımız buğrayı yine çiftçimize veriyoruz. Çiftçimizin ektiği buğdayı şirketimiz geri alacak ve nitelikli firmalara satışını gerçekleştirecek. Herkese fayda getirecek bir döngü oluşturduk. Şu an Zeron Buğdayının müşterisi hazır. 2 bin dekar alan ‘Zeron Buğdayı ile buluşmuş olacak. Hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Zeron buğdayının gelecek nesillere aktarılması için 200 çiftçiye 50 ton buğday dağıtımı yapıldı.
sivas koyun akkaraman buğday yerli tohum zeron destek hibe tarım ve orman