Sivaslı çiftçilerin kenevir sevinci

27 Ocak Çarşamba, 2021
Türkiye’de kenevir ekilmesine müsaade edilen iller arasına Sivas da katıldı. Kenevir ekimine izin verilmesi Sivaslı çiftçiler tarafından sevinçle karşılandı.
Sivaslı çiftçilerin kenevir sevinci Kenevir ekilmesine müsaade çıktı, çiftçi umutla mutluluğu birlikte yaşadı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin onayı ile Sivas'ın kenevir ekilmesine müsaade edilen iller arasına alındığının açıklanması kentte sevinçle karşılandı.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, gazetecilere, Sivas'ın kenevir ekilecek 20'inci il olarak ilan edilmesinin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Müjdenin şehre hayırlı olmasını dileyen Bilgin, "Sivaslı hemşehrilerimizin, çiftçimizin, üreticimizin ve sanayicimizin de bu konuda haklı bir talebi vardı." ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kentte gerçekleştirdiği bir mitinginde Sivas'ın da kenevir ekilecek iller arasına gireceğinin sözünü verdiğini hatırlatan Bilgin, şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanımız gerekli talimatı vermişti. Sivas kenevir ekilecek iller arasına 20'nci il olarak eklendi. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun. Diğer konuda Demirağ OSB'nin alt yapı işinin tamamlanması ve Sivas'ın teşvik konusunda iyi bir noktaya getirilmesiydi. Bu konuda da çalışmalar devam ediyor. Sivaslıların haklı taleplerini ilgili yerlere iletmemiz neticesinde taleplerimiz hep olumlu neticelendi. Bundan sonra da böyle olacağına inancım tam."
Bilgin, "Bundan sonra top bizde artık, üreticileri de teşvik ederek bu noktada gerekli adımları atacağız, güzel bir gelişme. Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsında Tarım ve Orman Bakanımız ile katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Sivas Valisi Salih Ayhan da bu gelişmeyi sosyal medya hesabı üzerinden "Müjde" başlığı ile duyurdu.

Lif, sap, tohum ve sanayi hammaddesi ihtiyacının karşılanması için kontrollü olarak ekimine izin verilen kenevir ekime izin verilmesi Sivaslı çiftçiler tarafından sevinçle karşılandı. 
sivas kenevir tarım ve orman