Solucan gübresi Antalya’da denendi

04 Ekim Perşembe, 2018
Antalya Serik’te İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü kontrolünde kırmızı Kaliforniya solucan gübresi uygulamasının ilk sonuçları incelendi. Uygulamada gübreyle birlikte bitkilerin daha fazla geliştiği tespit etti.
Solucan gübresi Antalya’da denendi Antalya Serik ilçesi Aşağıkocayatak Mahallesi Köseler mevkiinde yer serada solucan gübresi uygulandı. Serada ekili bulunan bir dönümlük kapya biber fidelerinin yarısında Sultan solucan firması tarafından deneme amaçlı kırmızı Kaliforniya solucan gübresi ile gübrelendi.

Yapılan uygulama ile ilgili bitkilerin gelişimi ve takip işlemine İlçe Kaymakamı Haluk Şimşek ve Serik İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Çömezoğlu ve bölgede bulunan çiftçiler de katıldı.

Solucan Gübresi Üreticisi Barbaros Gülbay yapılan uygulamanın başarıyla tamamlandığını belirtti. Gülbay "Tekirdağ’da bu solucan gübrelerini üretmekteyiz. Solucan gübresini tanıtmak için bu bölgede uygulama yapmaktayız. Gübremiz organik gübredir. Hayvan gübresinin değişik yeşilliklerle fermante edip solucanlara yediriyoruz. Solucanlardan çıkan dışkısını gübre olarak uyguluyoruz. Bu bölgede ilk defa uyguluyoruz. Seracı arkadaşlar bu bölgede sürekli kimyasal ürün kullandıkları için bu bölgede bu çalışmayı yaparsak tüm Türkiye’ye yayılacak. Değişik bölgelerde uygulamalar yaptık. Güzel neticeler aldık. Antalya bölgesinde bu gübrenin uygulanmadığını gördük" dedi.
 
antalya solucan gübre verim