Son başvuru tarihi 30 Mart

26 Mart Pazartesi, 2018
Organik tarım ve iyi tarım uygulamaları desteği başvuruları, 30 Mart Cuma günü mesai saati sonunda tamamlanacak. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üreticileri süreyi geçirmemeleri ve başvurularını son güne bırakmamaları konusunda uyardı.
Son başvuru tarihi 30 Mart Organik ve iyi tarım desteği başvurularında son gün 30 Mart. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, organik tarım ve iyi tarım uygulamaları desteği başvurularının, 30 Mart Cuma günü sona ereceğini bildirdi.
Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, 2017 yılı tarımsal destekleri kapsamında verilecek organik tarım desteği olarak dekarda, birinci kategori ürünlerde 100 lira, ikinci kategori ürünlerde 70 lira, üçüncü kategori ürünlerde 30 lira, dördüncü kategori ürünlerde 10 lira olarak ödeneceğini belirtti.
Organik tarım ve iyi tarım uygulamaları desteği başvurularının, 30 Mart Cuma günü sona ereceğini bilgisini veren Bayraktar, süreyi geçirmemeleri konusunda üreticileri uyardı.
Desteğin organik tarım yapan, Organik Tarım Bilgi Sistemi ve Çiftçi Kayıt Sistemi'nde 2017 üretim yılında kayıtlı, hasadını gerçekleştiren, ürettiği ürüne ürün sertifikası düzenleten ve destekleme tebliğinde belirtilen usul ve esaslara göre başvurusunu yapan çiftçilere ödeneceğini vurgulayan Bayraktar, açıklamasında "Üreticilerin başvurularını bağlı oldukları Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine 30 Mart 2018 mesai bitimine kadar yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde üreticilerin destekten faydalanmaları mümkün olamayacak." ifadesine yer verdi.
İyi tarım uygulamaları desteğinin, dekara, meyve ve sebzede bireysel sertifikasyona 50 lira olduğunu aktaran Bayraktar, grup sertifikasyonuna 40 lira, süs bitkileri ve tıbbi aromatik bitkilerde desteğin ise bireysel sertifikasyonuna 100 lira, grup sertifikasyonuna 80 lira, çeltikte 10 lira, örtü altı üretimde 150 lira olarak ödeneceğini kaydetti.
Bayraktar, söz konusu destek ödemesinin ilgili yasal düzenlemeye göre üretim yapan, hasadını gerçekleştiren, İyi Tarım Uygulamaları Sertifikası'na sahip olanlar ve Örtü Altı Kayıt Sistemi'nde kayıtlı bulunanlara ödeneceğini vurguladı.
 
 
İyi tarım organik tarım çiftçi destek üretici destek tarım bakanlığı destek