Tarım sektörü bir araya geldi

24 Kasım Cuma, 2017
Çorum'da 8'incisi düzenlenen tarım fuarı, 45 ilden 500 firmanın katılımıyla başladı.
Tarım sektörü bir araya geldi Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Fuar ve Sergi Kompleksi'nde düzenlenen fuara, üreticiler ve firmaların yanı sıra çeşitli kurumlar ilgi gösterdi.
Vali Necmeddin Kılıç, açılışta yaptığı konuşmada, fuara gösterilen ilginin memnuniyet verici olduğunu, katılımcı sayısının her geçen yıl arttığını belirtti.
Çorum'un, tarım sektöründe daha iyi noktaya gelebilmesi için stratejik kalkınma planında tarım konusuna öncelik verdiklerini vurgulayan Kılıç, şöyle devam etti:
"İl Stratejik Planı'mızda kısa ve orta vadede verim alabileceğimiz alanları planlıyoruz. Tarım ve hayvancılık sektöründe yapmamız gereken çok iş var. Bize ikram edilen zengin bir coğrafyamız var. Ülkenin en büyük ırmağı olan Kızılırmak, ilimizden geçmektedir. Tüm su kaynaklarının verimli kullanılabilmesi için DSİ'nin yürüttüğü bir planlama çalışması var. Kısa süre içinde ilimizdeki sulanabilir tarım arazilerinin tamamı suya kavuşacaktır. Elbette çiftçilerimiz de modern tarım aletlerini kullanmalı, modern tarım tekniklerini benimsemelidir."
Organizasyon firmasının yetkilisi Fevzi Atasagun da kentte 8 yıl önce ilk kez düzenlenen fuara 80 firmanın katıldığına işaret ederek, "Bu yıl fuarımıza 45 ilden 500 firma katıldı. Her geçen gün ilginin arttığı Çorum Tarım Fuarı'nı gelecek yıllarda uluslararası boyuta taşımayı hedefliyoruz." diye konuştu.
Konuşmaların ardından fuarın açılışını yapan Vali Kılıç ve beraberindekiler, stantları gezerek katılımcılarla sohbet etti.
Tarımsal makine ve ekipmanlar, traktör ve çeşitli araçlar, yöresel ürünlerle tarım sektöründe faaliyet gösteren çeşitli kurum ve kuruluşların ürün ve hizmetlerinin sergilendiği fuar, pazar gününe kadar açık kalacak.
 
Tarım fuarı Çorum tarım fuarı çorum ticaret ve sanayi