“Tarım ve İnsan” Kayseri’de

07 Mart Çarşamba, 2018
Türkiye’nin en kapsamlı tarım fotoğraf yarışması olan Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması’nda bu yıl ödüle ve sergilemeye layık görülen eserler Kayseri’de sanatseverlerle buluştu.
“Tarım ve İnsan” Kayseri’de Haber: Kayseri İl Enformasyon
Kamera: İsmail Tolga PEKŞEN
Fotoğraf: Emine YEŞİLÖZ
 
En güzel tarım fotoğrafları Kayseri’de. 9. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması’nda dereceye giren, sergilemeye layık görülen birbirinden güzel fotoğraflar Kayseri’de sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
05-07 Mart 2018 tarihleri arasında bir alışveriş merkezinde sergilenen 9. Tarım ve İnsan Fotoğraf Sergisinin açılışına Vali Yardımcısı Baha Başçelik, Kayseri İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan, Ziraat Odaları Koordinasyon Kurul Başkanı Abdulkadir Güneş, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Sergiyi ziyarete gelenlerin Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden üretim kültürlerini görme fırsatını bulacaklarını belirten Vali Yardımcısı Baha Başçelik, etkinliğe katkıda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına teşekkür etti.
İl Müdürü Özkan Kayacan ise, dokuz yıldan bu yana düzenlenen ve bu yıl teması ‘Milli Tarım’ olarak belirlenen yarışmanın; genel, öğrenci, çiftçi, İl Tarım, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışanları ve Denizbank çalışanları olmak üzere 6 kategoride gerçekleştirildiğini ifade etti. Yarışmaya 501 fotoğrafçının, 2 bin 326 fotoğraf ile katıldığını kaydeden İl Müdürü Kayacan, “Tarım bir kültürdür. Bu fotoğraf sergileri tarım ve toprağın önemini anlatmak amacıyla yapılıyor. Tükettiğimiz gıdalar birçok insanın önüne basit şekilde geliyor olabilir ama burada fotoğraflarda da görecekler ki, üretim zor bir iş. Üretim kültürünü eskiden kızlarımız Anadolu’da heybelerine, çeyizlerine işlerdi. Bugün de bunları fotoğrafla insanlara sunuyoruz. Tüm Kayserili vatandaşlarımızı fotoğraf sergimize bekliyoruz” diye konuştu. Konuşmaların ardından kurdele kesimi yapıldı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı'nın, DenizBank’ın desteğiyle düzenlediği 9. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışmasının amacı, tarımın ve toprağın önemi konusunda duyarlılığın geliştirilmesi, tarımsal gelişmeler ile tarım, doğa, çevre ve insan ilişkilerini, estetik ve öznel bakış açılarıyla belgesel olarak arşivlerde yerini almasını sağlamak.
Devlet Sanatçısı Ozan Sağdıç, Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Arslan Güven, Denizbank Kültür Sanat Danışmanı Perihan Yücel ve Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Osman Güzelgöz'den oluşan seçici kurulun değerlendirmeye aldığı eserlerden; ödül, sergileme ve albüm çalışması için seçim yapıldı.
Toprağın ve tarımın önemi konusunda sosyal ve bireysel duyarlılığın geliştirilmesini amaçlayan yarışma, genel, çiftçi, öğrenci, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışanları, Denizbank çalışanları ve tematik olmak üzere 6 kategoride gerçekleştirildi.
Temanın "Milli Tarım" olarak belirlendiği yarışmaya,  501 kişi 2 bin 326 fotoğraf ile katıldı. Dereceye giren yarışmacılara 56 bin lira tutarında ödül verildi.
Genel Kategoride birinciliği; Ali Acar "Kışlık"- Kastamonu ve Gökalp Bilici "Kazlar" Konya 2017 ile paylaşırken, ikinciliği Gürsel Egemen Ergin "Emek" - Bursa 2017 ile İrfan Çimen "Sulama" - Bitlis 2017 fotoğraflarıyla aldı. Yine genel kategoride üçüncülük ödülünü Hatice Eren "Gayret ha" - Bursa 2017 ve Sema Mermertaş "Bulut Denizi" - Trabzon 2016 fotoğrafları ile paylaştı.
Ödül alan diğer fotoğraflar şöyle sıralandı: 
Çiftçi & Üretici Ödülü: 
Arap Çataroğlu "Hasat Zamanı" - Çorum 2016, Sabri Altın "Fener" - Trabzon 2017
Öğrenci Ödülü:
Doğan Bilici "Pazar" – Ankara,  Yusuf Gezici "Laleler" - Konya 2016
"Milli Tarım" Tema Ödülü:
Caner Başer "Buğdaydan Ekmeğe" - İzmir 2016, Gülseren Sarıgül "Yavrular" - Aksaray 2016
GTHB Çalışanları Ödülü:
Abdurrahman Kurt "Nallıhan" - Ankara 2016, Meryem Köse "Ejder Meyvesi" - Adana 2017
Denizbank Çalışanları Ödülü:
Aytaç Saatçıoğlu "Sürü" - Van 2017, Muhammet Ceylan "Seralar" - Aydın 2016
2009 yılından bu yana aralıksız yapılan Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışmasında, 9 yılda toplam 4 bin 850 katılımcı 21 bin 223 eserle yarışmaya katıldı. 150 eser ödül alırken, bin 156 eser sergilenerek katalogdaki yerini aldı.
 
Tarım ve insan tarım fotoğraf yarışması Kayseri il gıda özkan kayacan