Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli Sudan’da

11 Eylül Salı, 2018
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sudan’da katıldığı ekonomik forumda önemli mesajlar verdi. Sudan ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi hedefinin 10 milyar dolar olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, tarımsal işbirliğine vurgu yaparak “Türkiye olarak Sudan'ı Afrika'ya açılan bir kapı olarak görüyoruz.” dedi.
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli Sudan’da Sudan-Türkiye Ekonomik Forumu’na katılmak için Sudan’a giden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bir işletmeye saha ziyareti de gerçekleştirdi.

Pakdemirli Sudan-Türkiye Ekonomik Forumu'nda yaptığı konuşmada, Sudan ile Türkiye arasındaki 500 milyon dolarlık ticaret hacminin yeterli olmadığını belirterek, "İnşallah hedefi 10 milyar dolar koyalım." dedi.

Bakan Pakdemirli, kısa bir zamanda Türkiye'deki bilgi birikimi ve Sudan'daki zengin kaynaklar sayesinde iki toplum arasındaki refah farkının hızlı bir şekilde kalkarak iki toplumu da aynı seviyeye getirmenin mümkün olacağını bildirdi.

Sudan ile Türkiye arasındaki 500 milyon dolarlık ticaret hacminin yeterli olmadığının altını çizen Pakdemirli, "Sabah 2 milyar dolara ulaşalım dedim ama liderimiz '10 milyar dolarlık ticaret yapalım' demiş. İnşallah hedefi 10 milyar dolar koyalım." ifadelerini kullandı.

 "Toprak Sudan'da, teknoloji Türkiye'de"

Sudan Tarım ve Ormancılık Bakanı Abdullah Süleyman, Türklerle çalışmayı arzu ettiklerini vurgulayarak, "Sudan geniş topraklara sahip ve birinin gelip bunları işlemesini bekliyor, toprak Sudan'da ancak teknoloji Türkiye'de." dedi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin de iki ülkenin büyük hedefleri doğrultusunda her alanda iş birliği yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Sudan Ticaret Bakanlığıyla yürüttüğümüz Serbest Ticaret Anlaşması'nda sona gelindi. Sona gelinen müzakereler sonrasında ekim ayında her iki ülkenin iç onay süreci tamamlanacak ve siz değerli iş adamlarımıza fırsatlar yolu açılacak. Biz Türkiye olarak Sudan'ı Afrika'ya açılan bir kapı olarak görüyoruz. İnşallah bu önümüzdeki dönemde Türk sudan işbirlikleriyle çok önemli katma değeri iki ülke açısından oluşturacaklar."

Konuşmaların ardından, karşılıklı hediyeler takdim edildi. Forum sonrasında iş insanları arasında ikili görüşmelerin süreceği kaydedildi.

Forumda, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Sudan İş Konseyi Başkan Yardımcısı Süleyman Demir ve Sudan İşverenler Federasyon Başkanı Soud Mamoun Albrair de konuşmacı olarak yer aldı.
Pakdemirli, Sudan'da bir işletmeye de saha ziyareti gerçekleştirdi.

İşletme yetkililerinin tanıtım sunumunun ardından şirketin sergilediği tarım ürünlerini inceleyen Pakdemirli, Türkiye ile Sudan arasında imzalanan tarımsal iş birliğini hatırlattı.

Şirketin ihraç edebilecekleri ürünleri sergilediğini belirten Pakdemirli, bu kadar geniş bir ürün portföyüyle ilgilenmediklerini ancak muz ihracatı konusunda Türkiye için ayrılan 5 bin tonluk kotanın artırılabileceğini kaydetti.

Pakdemirli, İngiltere, Çin, ABD, Fransa gibi birçok ülkenin geleceğe yönelik gıda arzını sağlama almak için Afrika'da tarım arazisi kiraladığına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Biz de aynısını en başta Sudan'da yapmaya çalışıyoruz. Yeni yeni kontratlı ekimlere de başladık. Zaten pamukla ilgili ciddi güzel gelişmeler var. Bu seyahatimizde ve bunu takip eden günlerde hızlı bir şekilde karşılıklı tarımsal iş birliğini artıracağız. Kalabalık bir ekiple buraya geldik, 40 kadar iş adamı var yanımızda. Hepsi buradaki imkân ve kabiliyetlere bakıyorlar. Yakın bir zamanda aksiyona geçiyor olacağız."

Görüşmelerin ardından Pakdemirli'ye şirket yetkilileri tarafından plaket takdim edildi.

 
Tarım ve Orman Bakanlığı Bekir Pakdemirli Sudan Fatih Metin Türkiye