Tarımda bir engelli bin umut

21 Aralık Perşembe, 2017
Üretim engel tanımıyor. Bunun en güzel örneklerinden biri de Kayseri’nin Akkışla ilçesinde yaşandı.
Tarımda bir engelli bin umut Haber: Kayseri İl Enformasyon
Kamera: İsmail Tolga PEKŞEN
Fotoğraf: Emine YEŞİLÖZ
 
Üretim engel tanımıyor. Kayseri’de Akkışla İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, mahalle mahalle gezerek çalışabilir durumdaki vatandaşlara ulaşıyor ve onların hem iş sahibi olmalarını hem de ülke üretimine katkıda bulunmalarını sağlıyor.
 
Üreticilerle yakından ilgilenen Akkışla İlçe, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Ünal konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, 2017 yılının başlarından itibaren ilçe genelinde muhtarlarla birlikte hareket ederek engelli ve denetim serbestliği olan vatandaşları tespit etti. Belirlenen vatandaşların çalışmalarda yer alıp almayacaklarını tespitiyle birlikte de Akkışla Belediye Başkanlığından KOSGEB Girişimcilik eğitimine kaynak sağlamalar istendi.
 
Bu süreç sonrasında sertifika alan engelli ve denetim serbestliği olan vatandaşlara hayvancılık alanında yapacakları girişimlerde yardımcı olundu.
Kayseri sınırları içerisinde nüfusa oranla en yüksek oranda koyun yetiştiriciliği yapılan yer olan Gömürgen Mahallesinde ikâmet eden Mahmut Bozkurt da projeden yararlandı. Sabırla projeyi takip ederek 40 adet akkaraman ırkı koyunu alan Bozkurt bu konuda öncü olarak diğer vatandaşlara da örnek oldu. Bozkurt’a 2 yaşındaki gebe koyunlar verildi ve hepsi de TARSİM ile sigortalandı.
 
Besici destek KOSGEB Akkışla ilçe gıda tarım kayseri ili destek hayvancılık