Tarımda kadına yönelik eğitimler meyvesini veriyor

11 Ağustos Cuma, 2017
Muğla’da girişimci kadınlardan ilk etapta 9 kadın çiftçi projesini hayata geçirirken, girişimci kadın çiftçilere bir yenisi daha eklenerek toplam 10 projeye ulaşıldı.
Tarımda kadına yönelik eğitimler meyvesini veriyor Muğla’da, “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi” kapsamında 2015 yılında gerçekleştirilen “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi” eğitim programı kapsamında 2015 yılında 50 kadın çiftçi 10 gün boyunca girişimcilik eğitimi aldı.
Girişimci kadınlardan ilk etapta 9 kadın çiftçi projesini hayata geçirirken, girişimci kadın çiftçilere bir yenisi daha eklenerek toplam 10 projeye ulaşıldı.  
Dalaman’dan Çiğdem Gün Doğaya Katkı Can Solucan, Fethiye’den Beral Solmaz Kayın Mantarı, Kavaklıdere’den Emine Karabıyık Salma Tavukçuluk, Menteşe’den Harika Durgut Harika Silaj Paketleme, Milas’tan Sevgi Günaltay Zeytin Üretim İmalat ve Satış, yine Milas’tan Filiz Çetin Kozalak Sıyırma Makinesi, Ortaca’dan Emine Bayar Kinoa Üretimi, Ula’dan Elif Hasret Issı Özgür Tavuk ve Köyceğiz’den Hatice Demirtaş Organik Tarım projesini hayata geçirdi.
2017 yılında ise Datça’dan Gamze Özer Yağmur Suyu Depolama (Su Hasadı) projesini hayata geçirdi. İstanbul’da farklı firmalarda çalışarak emekli olan Gamze Özer, emeklilikten sonra Datça’da küçük bir yer alarak hobi amaçlı başladığı çiftçiliği meslek haline getirdi. Datça bademi ve zeytin yetiştiren Özer, organik üretim sertifikasını da aldı. Muğla Tarım İl Müdürlüğünün Tarımda Kadın Girişimciliği eğitimine de katılan Özer, projesini kaleme aldıktan iki yıl sonra hayata geçirdi.
Özer, suyun günümüzde ve gelecekte hem insanlık hem de tarım için öneminin farkında olduklarını vurgulayarak 75 tonluk bir depo yaptığını ve tam kapasite dolu olduğunu söyledi. 
 
muğla kadın çiftçi girişimci tarımsal yayım