“Tarımla Engellerimizi Aşıyoruz”

09 Temmuz Pazartesi, 2018
“Tarımla Engellerimizi Aşıyoruz Projesi” ile Bursa’da yaşayan engelliler öğrenmenin ve üretmenin mutluluğunu yaşıyor. Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız, “Bu proje ile Bursa rol model olacak ve uygulama ülke çapına yayılacaktır.” dedi.
“Tarımla Engellerimizi Aşıyoruz” Haber: Bursa İl Enformasyon
Kamera-Fotoğraf: Orhan KAĞITÇI

Bursa’da uygulanmaya başlayan “Tarımla Engellerimizi Aşıyoruz Projesi” ile engelli vatandaşlara tarım eğitimi veriliyor. Proje ile engellilerin rehabilitasyonu amaçlanırken engellilerin fiziksel ve ekonomik olarak gelişmeleri de sağlanmış oluyor.

Projenin hayata geçirilmesinde Bursa Büyükşehir Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Tarım Kredi Kooperatifleri, Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bursa Engelliler Federasyonu ile yapılan işbirliğinin önemli katkısı var.

Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız konuyla ilgili verdiği röportajda bu gibi projelerin engelli vatandaşlara istihdam kapısı da açacağını söyledi.

İİ Müdürü Yıldız, “Eğitim sürecinin ardından kursiyer olan engelli vatandaşlarımızın tarım ile rehabilite edilmelerinin sağlanması, hastaların onaylanma ve takdir görme ihtiyaçlarının karşılanarak yaşam kaliteleri ve refahlarının arttırılması öngörülmektedir. Böylece kendilerini faydalı görme oranlarının artması planlanmaktadır. Ayrıca proje kapsamında yapılacak olan tarımsal üretim sırasında diğer insanlar ile kuracakları iletişim de sosyalleşme ihtiyaçlarını karşılamak yönünde önemli bir adım olacaktır.

Bu proje ile ilimiz rol model olacak ve diğer illerde de projenin uygulanabilirliği söz konusu olarak, ülke çapına yayılacaktır. Toprakla buluşarak kendini mutlu hisseden engelli vatandaşlarımız toplumda diğer vatandaşlardan ayrı tutulmadıklarını düşünecekler ve kendilerini değerli hissederek olumlu bir yansıma söz konusu olacaktır. Devletimize güvenleri tazelenecektir. İlerleyen yıllarda bu tarz projelerin içinde yer almak isteyeceklerdir. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşların bu tarz projelerinde veya istihdamında engelli vatandaşlarımızın kendileriyle ilgili açılan bir pozisyonda çalışma istekleri oluşacaktır. Kurumu yapılacak olan sera ise her zaman engelli vatandaşlarımıza açık olacağından, ilerleyen dönemlerde farklı gruplardaki daha fazla sayıda engelli vatandaşa ulaşım sağlanacaktır. Böylece projenin sürdürülebilirliği sağlanmış olacaktır.” dedi.

Proje kapsamında kurulan sera hakkında bilgi veren Yıldız, çalışmanın 8 ay sürdüğünü, 20 engelli vatandaşın eğitimden faydalandığını belirtti. 

Yıldız, “Hamidiye Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından 100 m2 lik tarımsal alan, proje de kullanılmak için engelli vatandaşlarımıza tahsis edilmiştir. Bu alanlarda sebze üretimi yapılarak engelli vatandaşlarımızın rehabilitasyonu planlanmaktadır. Ayrıca projemizde 320 m2 alanda bir sera kurulumu yapılmıştır. Engelliler haftası dolayısıyla 'Tarımla Engellerimizi Aşıyoruz Projesi' sera açılış töreni açılışı paydaşların katılımı ile gerçekleşti. Bu kapsamda 400 adet domates fidesi, 250 adet hıyar ve 300 adet biber fidesi dikimi İl Müdürlüğümüz teknik personeli gözetiminde bizzat engelli vatandaşlarımız tarafından yapılmıştır.” ifadesini kullandı.

Projede eğitim alan kursiyerler ise tarımı öğrenmekten ve üretime katılmaktan oldukça mutlu. 
 
bursa Tarımla Engellerimizi Aşıyoruz Projesi Hacı Dursun Yıldız sera eğitim