Tarımsal sulama sistemlerine 3 milyar liralık destek

21 Mart Çarşamba, 2018
Yağmurlama ve damla sulama sistemi kurulması için verilen desteklerle 7,3 milyon dekarı aşkın alan modern sulama sistemine kavuştu.
Tarımsal sulama sistemlerine 3 milyar liralık destek Türkiye'de yağmurlama ve damla sulama sistemlerinin kurulması amacıyla Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında sunulan destekler ve Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerince sağlanan imkânlar sonucu 2006'dan geçen yılın sonuna kadar toplam 267 bin 924 projeye yaklaşık 3 milyar liralık destek verildi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verilerine göre, tarım alanlarının suya kavuşturulması, küçük, parçalı ve dağınık parsellerin toplulaştırılması amacıyla kapsamlı bir çalışma yürütülüyor. Ekonomik olarak sulanabilir durumdaki 8,5 milyon hektarlık alandaki çalışmalar sonucu 6,2 milyon hektarlık alan sulamaya açıldı. 2023 yılına kadar kalan alanlarda da çalışmaların tamamlanması, bununla birlikte 14 milyon hektar alanın toplulaştırılması hedefleniyor. 
Bakanlık, "vahşi sulama" yerine "modern sulama yöntemleri"nin kullanılmasını sağlamak amacıyla 2006 yılında yağmurlama ve damla sulama sistemlerinin yüzde 50 hibeyle desteklemesini amaçlayan KKYDP'yi başlattı. 2008'de de su tasarrufu sağlayan modern sulama sistemlerinin sübvansiyonlu (sıfır faizli) kredilerle Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince desteklenmesine yönelik projeyle destekleme imkânları genişletildi. 
81 ilde destek
81 ilde, damla ve yağmurlama sistemlerinin yanında, çeşitli modellerdeki sulama makineleri hibe kapsamına alınarak, belirli ölçeğin üzerindeki sulama alanlarında yıllık bakım maliyetlerinin düşürülmesi, işletme kolaylığı, daha etkin sistem tertibi sağlandı. Üreticiler, verilen destekle kolay montaj imkânlarına da kavuştu. 
Bakanlıkça, "bitki tarafından kullanılan suyun, araziye verilen suya oranı" olarak tanımlanan ve Türkiye ortalamasında yüzde 45'ler seviyende ölçülen sulama randımanının yükseltilmesi hedefleniyor.