Tarımsal yenilikler yaygınlaştırılıyor

19 Haziran Pazartesi, 2017
Çanakkale’de "Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması" Projesi kapsamında, arpa çeşit demonstrasyonu tarla günü yapıldı.
Tarımsal yenilikler yaygınlaştırılıyor Haber: Çanakkale İl Enformasyon
Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yeni geliştirilen arpa çeşitlerinin üreticilere tanıtılması amacıyla tarla günü düzenlendi.
"Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması" Projesi kapsamında arpa çeşit demonstrasyonları düzenlenen tarla günü ile çiftçilere anlatıldı.
Tarla gününde üreticilere bilgi veren Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Arpa Şubesi şube şefi Mühendis Aydın İmamoğlu, ’’Biz ıslahçılar olarak çeşitleri geliştiriyoruz, tescil ettiriyoruz ama bunları sizlere ulaştırmak yıllar alıyor. Cam kavanozlarda kalıyor. Bunların sizlerle buluşturulması için yapılan demonstrasyonlar, tarla günleri çeşitleri sizlerle buluşturuyor.” dedi.
Yetiştirilen yeni çeşit arpaların haşatında ise en iyi sonuçları bayrak ve bürküt çeşitleri verdi. Her iki arpa çeşidinden yağışın ortalamaların çok altında gerçekleşmesine rağmen dekara 520’ şer kg ürün elde edildi. Diğer çeşitlerin verimleri ise; Troya  512 kg/da, Sancak 432kg/da ve çiftçinin kullandığı yerli çeşit 472kg/da. ürün alındı.
Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ tarla gününde yaptığı konuşmada, 2012 yılından bu yana yetiştirilen yeni türlerin üreticilere tanıtılması için tarla günleri düzenlediklerini bildirdi.
 
Çanakkale arpa tarla günü demonstrasyon proje