TMO alımları devam ediyor

18 Eylül Pazartesi, 2017
TMO’nun (Toprak Mahsulleri Ofisi) fındık alımı devam ederken kurum 2017 yılı çekirdeksiz kuru üzüm alımına da başladığını açıkladı.
TMO alımları devam ediyor TMO’nun (Toprak Mahsulleri Ofisi), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın açıkladığı fiyatla 21 Ağustos tarihinde başlayan fındık alımı 28 noktada 150 kişilik uzman ekiple devam ediyor.
Randevu sistemiyle alım yapan kurum bu güne kadar 20 bin üreticiye, 50 bin ton fındık için randevu verdi.
Öte yandan TMO çekirdeksiz kuru üzüm alımına başladığını duyurdu.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Manisa ziyaretinde üzüm fiyatlarındaki istikrarsızlığı gidermek amacıyla 9 kalite çekirdeksiz kuru üzüm fiyatını 4,00 TL/kg olarak açıklamıştı.
Bu doğrultuda 18 Eylül tarihi itibariyle başlayan çekirdeksiz kuru üzüm alımlarında TMO’nun uygulayacağı politikalar açıklandı.
Buna göre;
İlk etapta ek listede yer alan 6 noktada alım yapılacak. İzmir ve Salihli Ticaret Borsalarında da üreticilerden alım yapılacaktır.
Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacak.
Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren en geç bir hafta içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacak. Üreticilerden boşaltma ücreti alınmayacak. Rutubet oranı %13 üzerinde olan ürünler alınmayacak. Ürün teslimatları sadece ürün sahipleri tarafından yapılabilecek. Eski yıl mahsulü ürünler kesinlikle alınmayacak. Alımlarda, her araçtan ürünü temsil eden numune alınacak ve analize tabi tutulacak. Kullanılmış çuvallarla arz edilen ürünler satın alınmayacak.
 
GTHB Ahmet eşref fakıbaba tekirdağ TMO kuru üzüm alım