TMO’dan Dünya Bakliyat Günü’nde çorbalı pilavlı etkinlik

14 Şubat Perşembe, 2019
Toprak Mahsulleri Ofisi, Dünya Bakliyat Günü’nü Ankaralılarla kutladı. Etkinlikte vatandaşlara pilav ikram eden Genel Müdür Ahmet Güldal, bakliyatın besin değeri yüksek sağlıklı bir gıda olduğunu söyledi. Ankara’da 15 Şubata kadar sürecek etkinlikte yüzlerce kilo bakliyattan pişirilen çorba, pilav ve tatlılar dağıtılacak.
TMO’dan Dünya Bakliyat Günü’nde çorbalı pilavlı etkinlik Haber: Neslihan AKTAŞ
Kamera: Altay TÜRÜNG
Fotoğraf: İbrahim BAĞCI

Protein kaynağı bakliyat, vatandaşların gözdesi.

Dünya Bakliyat Günü kapsamında Toprak Mahsulleri Ofisi bakliyatı Ankaralılarla buluşturdu.

Bakliyat üretimi ve tüketimi konusunda farkındalığın artırılması amacıyla genel müdürlük önünde vatandaşlara çorba ve pilav ikram eden Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, bakliyatın sağlıklı beslenmedeki önemini vurguladı.

Yemeklik baklagillerin yağ oranının düşük, karbonhidrat oranının yüksekliği nedeniyle besleyici olduğunu ifade eden Güldal, "Bakliyat, besin değeri açısından et ürünlerine eşdeğer protein sağlayarak günlük enerji ihtiyacımızın yüzde 15-20'sini karşılayabiliyor. Bakliyat sağlık açısından obezite, diyabet ve bazı kronik rahatsızlıklarla mücadelede tüketilmesi gereken gıdaların başında geliyor." diye konuştu. 

Güldal, baklagillerin, ülkenin hemen her bölgesinde yetiştirildiğini ve Türk mutfağının ve özellikle dar gelirli ailelerin protein kaynağı olduğunu bildirdi. 

TMO'ya 25 yıllık aradan sonra geçen yıl bakliyat alım görevi verildiğini anımsatan Güldal, şöyle devam etti:

"Üretimde geçen yılki artışa bağlı olarak piyasa fiyatlarındaki muhtemel düşüşün üreticilerimizi mağdur etmemesi için hasatla birlikte peşin alım yaptık. Bu kapsamda, ülke genelinde 8 bin 120 üreticiden toplamda 96 bin ton nohut, bin 530 üreticiden toplamda 14 bin ton da yeşil mercimek alımı gerçekleştirerek, karşılığında 9 bin 650 üreticiye toplam 314 milyon lira ödendi. Ürün arzının tamamlanması üzerine de eylül ayında alımlara son verildi."

Güldal, alımların tamamlanması üzerine kurum stoklarında bulunan nohutların toptan ve perakende olarak satışa sunulduğunu, bu ürünle birlikte mercimeğin, TMO'nun satış büfelerinin yanı sıra elektronik ortamda www.ePTTavm.com internet sitesi üzerinden de perakende olarak satıldığını dile getirdi. 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güldal, bakliyat ürünlerinin tanzim satışı için hazırlıkların sürdüğünü belitti.
 
tmo dünya bakliyat günü nohut pilav