TMO'dan net mesaj: Stoğa gerek yok

26 Mart Perşembe, 2020
Toprak Mahsulleri Ofisi’nden gıda stoklarıyla ilgili açıklama geldi. Genel Müdür Ahmet Güldal, Türkiye'de gıda ürünü arzında kesinti olmayacağını belirtti. Güldal tüketicilere, "Evinizde durduğunuz sürece tüketebileceğiniz miktarda ürün alın, uzun aylar için stoğa gerek yok” diye seslendi.
TMO'dan net mesaj: Stoğa gerek yok Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili Toprak Mahsulleri Ofisi’nden yapılan açıklamada; bazı ürünlere talebin arttığını ancak ofisin stoklarının yeterli olduğu, vatandaşların ürün stoklamasına gerek olmadığı duyuruldu.

Vatandaşların bu dönemde gıda ürünleri konusunda panik yapmasına ve endişelenmesine gerek olmadığını ifade eden Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, Türkiye'nin önemli bir tarım ülkesi olduğunu, ülkede üretimin devam ettiğini ve yeterli stokun bulunduğunu söyledi.
Güldal, TMO'nun, görev alanındaki bakliyat, hububat ve pirinç gibi ürünlerdeki perakende ve toptan satışlarının devam ettiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Ülke genelinde 154 satış noktamız var. Ürünlerimiz ePttAVM üzerinden de temin edilebilir. Ürünlerimizi piyasaya uygun fiyatla arz ediyoruz, hem toptan hem de perakende satış fiyatlarımız çok uygun. Ülkedeki hububat ve bakliyat sektörü de bizden toptan ürün alıp, kendi paketlemelerini yaparak piyasaya arz ediyor. Piyasada regülasyon yaparken hem arz güvenliğinin sağlanması hem de fiyatların tüketici lehine oluşması için gayret gösteriyoruz. Tüketiciyi kollayıcı tedbirleri de alıyoruz."

"Hasat birkaç ay sonra başlayacak"

Kurumun, savaş ve afetler gibi olağanüstü durumlar için stok tuttuğunu anımsatan Güldal, "Hasat dönemi birkaç ay sonra başlayacak olmasına rağmen uzun süre yetecek stoklarımız bulunuyor. Hem hububat hem bakliyatta tedarikimiz yeterli." ifadelerini kullandı.

'Perakendecilere pirinç satışına devam' 

Diğer taraftan Toprak Mahsulleri Ofisi’nden perakende pirinç satışına ilişkin yapılan açıklamada da “Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü, piyasa istikrarını korumak amacıyla gıda perakendecilerine yönelik yıl başında başlanılan pirinç satışlarına gelecek aylarda da devam edecek.” ifadelerine yer verildi.
tmo koronavirüs gıda pirinç hububat