TMO emanet alımlara başladı

06 Haziran Salı, 2017
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, TMO’nun bugünden geçerli olmak üzere üreticilerin depolama ve finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla emanet alımlara başladığını söyledi.
TMO emanet alımlara başladı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Ülkemizde buğday-arpa hasadına 15 Mayıs itibarıyla başlandı. Güneydoğu Anadolu bölgemizden başlanan hasatta henüz yüzde 3 seviyesine ulaşılmıştır. 2017 yılında bir önceki yıla göre buğday üretiminde yüzde 6, arpa üretiminde yüzde 12 artış bekliyoruz. Fiyatı önümüzdeki süreçte açıklayacağız” dedi.
Faruk Çelik, TMO’nun emanet hububat alımı konusunda bir açıklama yaptı.
Bakan Çelik, şunları söyledi: ”Bu süreçte piyasayı yakından takip ediyoruz. Üreticilerimizin mağduriyet yaşamaması için her türlü tedbiri alıyoruz.  TMO, bugünden geçerli olmak üzere üreticilerin depolama ve finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla emanet alımlara başlayacak”.
Üreticilerin, ÇKS’de kayıtlı üretim miktarının tamamını randevu almak suretiyle TMO işyerlerine emanete bırakabileceklerini belirten Çelik, “İsteyen üreticilerimiz, emanete bıraktığı ürün karşılığında geçen yılki müdahale alım fiyatı üzerinden yüzde 30 oranında avans kullanabilirler” ifadesine yer verdi.
Bakan Çelik, emanete bırakılan ürünlerden fiyat açıklanıncaya kadar depo kira ücreti alınmayacağını belirterek, TMO’nun, Lisanslı Depolarla ürün alımı için protokol imzaladığını, lisanslı depolara konulan ürünlere alım garantisi verdiğini kaydetti.
Çelik şöyle devam etti:  “Lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler; yüzde 2 stopaj ve SGK kesintisinden muaf tutulacak. Ürününü teminat göstererek ürün bedelinin yüzde 75’ine kadar kredi kullanabilecek ve bu krediye ait faizin yüzde 50’si devlet tarafından karşılanacaktır. Üreticilerimizin, belirtmiş olduğumuz bu avantajlarından istifade edebilmeleri ve ürünlerini uygun fiyatlarda istedikleri zaman satabilmeleri için lisanslı depoları kullanmaları menfaatlerine olacaktır. Amacımız, üreticilerimizin ürünlerini memnun olacakları fiyatlardan satabilmesidir. Hasadın yoğunlaşması ve piyasa şartlarına göre ilave adımlar atılacaktır.”
 
hububat TMO ÇKS garanti depo