Topraksız serayla kazancını artırdı

11 Aralık Pazartesi, 2017
Antalyalı üretici, topraksız tarım serasında yaptığı marul hasadından haftalık 5 bin lira kazanıyor.
Topraksız serayla kazancını artırdı Antalyalı üretici Fatih Tural, alternatif ürün yetiştirmek ve toprak kirliliğini önlemek amacıyla kurduğu topraksız tarım serasından haftada yaklaşık 5 bin lira kazanıyor.
Gazipaşa ilçesinde üreticilik yapan Tural, tarım işçiliğini kolaylaştırmak için modern tarım teknikleri araştırmaya başladı. 2 yıl araştırma sürecinden sonra kiraladığı tarlaya topraksız tarım serası kurdu.
Seradan haftalık 11 bin marul hasat eden Tural, 6 dönüm araziden haftalık 5 bin lira kazanıyor.
Hem okuyup hem de topraksız tarım yapan Tural, "Bu fikir az maliyetle birim alandan daha fazla verim alma çabasıyla ortaya çıktı. Araştırmalarım sonucunda bir ilk olalım dedik Türkiye'de pek yapılmıyor. Bildiğim kadarıyla bu teknik bizim bölgemizde hiç yok. Biz bu sistemden daha çabuk hasat elde ediyoruz. Yaklaşık 30-35 gün gibi bir sürede ürünler hasada geliyor. Hiçbir ilaç kullanmıyoruz." diye konuştu.
Hedefinin gelecek nesiller için toprak kirliliğini ve nitrat kirliğini önlemek olduğunu belirten Tural, şöyle konuştu:
"Topraksız olduğu için hem verim daha çok hem de toprakta yetişenlere göre daha lezzetli. Tüccarlar 1 liradan alıyor. 6 dönüm kapalı sera var yılda 8 defa hasat ediyoruz. Dönüme 20 bin marul ekiyoruz. Bir hasatta haftalık 11 bin marul hasat ediyoruz. 2-3 senedir araştırıyorum. Bu işi yapanlardan da bazı bilgileri aldık. Haftalık 5 bin lira kazanıyorum. Türkiye'de hidroponik denilen dikey sistem var biz de oradan örnek aldık. Ancak bizim yaptığımız gibi kimse yapmıyor. Daha çok Endonezya taraflarında var."
Baba Ali Tural ise, toprakları az ülkelerde topraksız tarım tekniğinin çok iyi bir şekilde uygulandığını, bu teknikle birim alana daha fazla dikim yapılabildiğini, mahsulün de çok iyi olduğunu söyledi.
 
topraksız sera marul hasat kazanç