Türk bilim adamları Gürcistan sularındaki hamsi stoklarını araştıracak

19 Aralık Çarşamba, 2018
Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü’nden 15 kişilik bilim insanı ve gemi personeli, Sürat Araştırma-1 Gemisi ile Gürcistan sularında 10 gün süreyle hamsi stoklarıyla ilgili araştırma yapacak.
Türk bilim adamları Gürcistan sularındaki hamsi stoklarını araştıracak Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne (TAGEM) bağlı Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü (SUMAE), balıkçılık faaliyetlerinin önemli bir kısmının gerçekleştirildiği Karadeniz’de akustik yöntemlerle, ekonomik öneme sahip pelajik balık türlerinin stok tahminine yönelik çalışmalar yürütüyor.

Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü’nden 15 kişilik bilim insanı ve gemi personeli Sürat Araştırma-1 Gemisi ile Gürcistan’da 10 gün süreyle araştırma yapacak.

Akustik yöntemlerin kullanıldığı araştırma çerçevesinde hamsi, istavrit ve çaça balıkları incelenip, bu türlere ait biyolojik özellikler, göç davranışları ve yaşam döngüleri araştırılacak.

17 Aralık 2018 tarihinde Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsüne ait Sürat Araştırma-1 Gemisi ile Gürcistan’da 10 gün süreyle araştırma yapmak üzere yola çıktı.

Gemi Batum’a ulaştığında 3 kişilik Gürcü bilim insanı da araştırma ekibine katılacak.

Araştırma hamsinin göç eden ve Türkiye ile Gürcistan arasında paylaşılan bir balık olması, stokları hakkında detaylı bilgiye ulaşılması bakımından da büyük önem taşıyor.

Gürcistan’da yapılacak araştırmalar yurtdışında yapılan ilk balıkçılık araştırma seferi olacak.
 
gürcistan hamsi stok araştırma