Türkiye Avrupa’nın birincisi

29 Kasım Çarşamba, 2017
Türkiye 2011 yılından bu yana 100 binin üzerinde marka başvurusuyla Avrupa'nın en fazla marka başvurusu yapan ülkesi oldu.
Türkiye Avrupa’nın birincisi Türkiye 2011 yılından bu yana 100 binin üzerinde marka başvurusuyla Avrupa'nın en fazla marka başvurusu yapan ülkesi oldu.
Türk Patent ve Marka Kurumu Yenilik ve Tanıtım Dairesi Başkanı Salih Koca, Çankırı Karatekin Üniversitesince (ÇAKÜ) Rektörlük Konferans Salonu'nda düzenlenen "Yerel Gıda Ürünleri ve Coğrafi İşaret Çalıştayı"na katıldı. Koca, Türkiye’nin marka ve tasarım alanında 2011 yılından bu yana Avrupa'nın en fazla marka başvurusu yapan ülkesi olduğunu ifade etti.
Çalıştayda yaptığı konuşmada, fikir ve yeniliğin ekonomideki ağırlığının her geçen gün arttığını belirten Salih Koca Türkiye'nin her alanda olduğu gibi sınai mülkiyet alanında da büyümeye, gelişmeye ve dünyada adından söz ettirmeye devam ettiğini belirtti. Koca, "Bu alanda kaydedilen gelişmenin temel göstergesi olan başvuru sayıları düzenli bir şekilde artıyor. Bu durum, Türkiye’nin fikri sermayesinin de genişlemeye devam ettiğini gösteriyor." dedi.
Sınai mülkiyet alanında istenilen düzeye henüz ulaşamadıklarını ifade eden Koca, şöyle devam etti:
"Ülkemizde KOBİ sayımız 300 bin, büyük ölçekli işletmemiz 7 bin civarındadır. Üniversite sayımız 200'e yaklaştı. Ar-Ge merkezimiz 579 adet, tasarım merkezi sayımız 68 ve teknopark sayımız 65'e ulaşmıştır. Buna rağmen Türkiye'nin yıllık yerli patent başvuru sayısı, 2016 yılında 6 bin 445'te kalmıştır. Faydalı model başvurularıyla birlikte değerlendirildiğinde yerli buluş sayısı 10 binin üzerine ancak çıkabilmiştir. Marka ve tasarım alanına baktığımızda ise Türkiye, 2011 yılından bu zamana 100 binin üzerinde marka başvurusuyla sürekli olarak Avrupa'nın en fazla marka başvurusu yapılan ülkesi durumundadır. 2016 yılında 40 bini aşan tasarım başvurusuyla Türkiye, en fazla tasarım başvurusu yapılan ülkeler sıralamasında Avrupa'da 2'nci, dünyada ise 4'üncü sırada yer almaktadır."
Coğrafi işaretlerin önemine de değinen Koca, "Halen ülkemizde 420 adet coğrafi işaret başvurusu bulunmaktadır. Tescil sayımız ise 229 dur. Ülkemizin büyük potansiyelini göz önünde bulundurduğumuzda, hiç kuşkusuz, bu sayıyla yetinemeyiz." dedi.
Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı da kırsalda yaşayan kişilerin nitelikli yaşam şartlarına kavuşturulması için yapılan çalışmaların büyük önem arz ettiğini söyledi.
 
 
Patent marka coğrafi işaret çalıştayı