Türkiye ‘evde kaldı’, üreticiler tarlada çalıştı

20 Nisan Pazartesi, 2020
Sokağa çıkma yasağından üreticilerin muaf tutulacağının açıklanmasının ardından, çiftçiler tarlalardaki mesailerine hafta sonu tedbirler kapsamında devam etti.
Türkiye ‘evde kaldı’, üreticiler tarlada çalıştı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, tarım ve hayvancılıkla uğraşanların sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaklarını açıklamasından sonra çiftçiler Türkiye’nin dört bir yanında üretime devam etti. Türkiye sokağa çıkma yasağı ile evde kalırken tedbirler kapsamında Malatyalı üreticiler tarla ve bahçelerde çalıştı.

Malatya merkez ilçe Yeşilyurt’a bağlı olan Gündüzbey Mahallesi Katırcıoğlu mevkiinde bahçesinde çalışan çiftçi Mehmet Ali Özendi, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu hafta sonunun bahçesinde çalışarak geçiriyor. Çiftçiler için hafta sonu kısıtlamalarının fırsat olacağını belirten Özendi, "Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, tarım ve hayvancılıkla uğraşanların sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacağını söylemesi üzerine biz de izin alarak bahçemizde çalışıyoruz.

Korona virüs nedeniyle sosyal mesafeyi koruyarak bahçemizde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. Özendi, “Temiz havada çalışmayı daha uygun gördük. Ramazan ayının yaklaşmasıyla beraber işlerimizi daha çabuk yapmak için bahçemizde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın söylediği gibi korona virüs nedeniyle sosyal mesafeyi korumak için çarşıya inmiyoruz ve bahçede çalışıyoruz. Vatandaşlarımız daha önce bu yasaklara uymuş olsa idi bu kadar can kaybı olmayacaktı diye düşünüyorum. Korona virüs nedeniyle vatandaşlarımıza uzaktan selam veriyoruz ve mesafeyi koruyoruz. Bahçemizde olmaya ve çalışmaya çalışıyoruz” dedi.

Bahçede çalışan çiftçi Nurettin Çankaya ise, “Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, tarım ve hayvancılıkla uğraşanların sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacağını söyledi. Biz de çiftçi olarak izin aldıktan sonra bahçemizde çalışıyoruz. Korona virüs nedeniyle tedbirlerimizi alıyoruz ve sosyal mesafeyi koruyorum. Vatandaşlarımıza zarar gelmesin diye elimizden gelen gayretlerimizi gösteriyorum. Bahçede çalışırken maske ve dezenfektan ilaçları kullanıyorum. Kalabalık ortamlara çıkmıyorum ve sosyal mesafeyi koruyorum. İnşallah ülke olarak korona virüsten kurtulacağız” diye konuştu.

Adana’nın Kozan ilçesinde ise korona virüs tedbirleri kapsamında vatandaşların sokağa çıkması kısıtlanırken, çiftçiler limon ve portakal ağaçlarının ilaçlamasını yapıp, tarlalarını sürdü. 

100 bin hektar alanda narenciye üretimi gerçekleşen Kozan'da sabah erken saatte mesaiye başlayan narenciye üreticileri ve çiftçiler, herkes evde kalırken tarla ve arazide aralıksız mesai yaptı. 160 dönüm limon ve portakal bahçesi olan Yusuf Tepe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanlığına çiftçilere üretim izni verdiği için teşekkür ederek, "Üreticiler, ülke ekonomisine katkıda bulunuyorlar. Yaş gıda, sebze, meyvelerin yüzde 40'ı turunç ve sebzeden oluyor. Benim 160 dönüm arazim var. Bunun 100 dönümü limon, 60 dönümü portakal. Limon antiseptik özelliği olduğu için çok önemli bir ürün" dedi.

Çiftçiler çiçek açan portakal ve limon ağaçlarını mantar hastalığına karşı ilaçlarken, yaş sebze meyve üretimi yapan çiftçiler de tarlalarını sürdü. Kozan’da yüz bin hektar alanda narenciye üretimi gerçekleşiyor.
türkiye evde kaldı üreticiler tarlada çalışmaya devam etti