‘Türkiye tarımı konuşuyor’

15 Kasım Çarşamba, 2017
İnegöl Belediyesi ve Küresel Araştırma Düşünce Merkezi İşbirliğinde “Türkiye Tarımı Konuşuyor” adlı tarım çalıştayı gerçekleşti.
‘Türkiye tarımı konuşuyor’ İnegöl Belediyesi ve Küresel Araştırma Düşünce Merkezi (GRTC) İşbirliğinde 11-12 Kasım 2017 tarihleri arasında “Türkiye Tarımı Konuşuyor” adlı tarım çalıştayı gerçekleşti.
“Türkiye Tarımı Konuşuyor” çalıştayında, Türk tarımının mevcut durumu ve uygulamada olan tarım politikalarının ortaya konulması, yapısal reformların tartışılması, İnegöl’de tarım ve tarım politikaları gibi konular sonuç bildirgesi ile katılımcılarla paylaşıldı.
AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun; “Bu tarım çalıştayının ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Burada iki gün boyunca konuşulacak en önemli konulardan bazıları; kırsaldan kente göç, miras hukuku hisseli satışlar nedeniyle tarım arazilerinin bölünmesi, tarıma elverişli olup kullanılmayan arazilerin tarıma açılması için yapılması gerekenler, arazi toplulaştırılmasının önemi, yeraltı su kaynaklarının aşırı kullanımı olacaktır. Bu çalıştayın sonucunun halkımıza güzel bir ışık tutacağını düşünüyorum.” dedi.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise; “ Tarım ile ilgili şunu bilmek gerekir, rakamlar yalan söylemez gerçekten çok iyi destekler veriliyor ama tarım en çok tartışılan en çok eleştirilen sektörlerden biridir. Tarımla ilgili ciddi gayretler vardır. GRTC bu anlamda ciddi bir kuruluştur. Bu çalıştay sonucunda oluşturulan raporların bu sektöre ciddi katkısı olacaktır diye düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.
Çalıştay Koordinatörü ve GRTC İdari Kurul Üyesi Dr. Yüksel Okşak da; “Büyüyen ve kalkınan bir Türkiye için bir aradayız. Bugün burada tarımsal anlamda yaşanan aksaklıkları çözmek için, politikaları konuşmak üzere toplandık” dedi.
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “Bugün bu çalıştayda İnegöl’ün mobilyası, köftesi ve kaplıcaları kadar önemli olan tarımı konuşmak istiyoruz. İnegöl’de tarım adına birçok şey faaliyette bulunduk. 2014 yılında bir tarım çalıştayımız oldu, belediyemizde ‘Kırsal Hizmetler Birimimiz kuruldu, çilek çalıştayı gerçekleştirdik, tarım fuarları gerçekleştiriyoruz. İnegöl tarımın neresinde, bugün ve yarın bu çalıştayda görecek ve kendi adımıza buradan görevler çıkaracağız” şeklinde konuştu.
 
 
İnegöl tarım çalıştayı politika katılımcı