Ülke genelinde denetim atağı

26 Kasım Salı, 2019
Tarım ve Orman Bakanlığı ürün bazlı denetimlere hız verdi. Birçok ilde eş zamanlı denetimler yapıldı. Denetim noktaları arasında Erzurum ve Hatay da vardı
Ülke genelinde denetim atağı Erzurum ve Hatay’da Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri et ve et ürünleri üreten iş yerlerini denetledi.

Tarım ve Orman Bakanlığınca çeşitli illerde uygulanan "denetim seferberliği" kapsamında, Erzurum'daki et ve et ürünleri işletmelerinde denetim gerçekleştirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince, kentte faaliyet gösteren işletmelerde hijyen koşulları, çalışanların kılık kıyafetleri, temizliği ve iş yerlerinin mevzuata uygunluğu incelendi.

Veteriner ve gıda mühendislerinden oluşan ekiplerin ürün bazlı gıda kontrolü ve denetimi yaptığı işletmelerde, incelemelerin ardından rapor tutulup numune alındı.

25-30 Kasım'da arasında gerçekleştirilen seferberlik kapsamında, süt ve süt ürünleri ile unlu mamuller üretim tesislerinin de denetimi yapılacak.

İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar, denetime ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte 2019 başından bu yana yaklaşık 11 bin 500 işletmede denetim yapıldığını aktardı.

Denetimlerinin aralıksız devam edeceğini söyleyen Akar, "Denetimlerin ardından 307 üründen numune alınıp laboratuvara yollandı. Laboratuvar sonuçlarına göre 97 işletmemize ortalama 603 bin Türk lirası ceza uygulandı. Denetimlerdeki amacımız tüketicimizin daha sağlıklı ve güvenilir şekilde gıdaya ulaşmasıdır." dedi.

Akar, Erzurum'da yaklaşık 5 bin 187 üretim, toplu tüketim ve toplu satış işletmesinin olduğunu ve bu işletmelerin en az iki defa denetlendiğini aktardı.

Ürünün işletmeye gelmesinden satışına kadar denetime tabi tutulduğunu dile getiren Akar, şunları kaydetti:

"En iyi denetçi tüketicinin kendisidir. Denetim konusunda tüketicilerimizin bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Ürünü aldıkları işletmenin hijyenli olup olmadığı, ürünlerin ambalajı ve son tüketim tarihi konularında tüketicilerimizin sorgulayıcı olmalarını istiyoruz. Tüketicilerimizin olumsuz durum ile karşılaştıklarında ise mutlaka yetkililere bilgi vermelerini istiyoruz.

Tüketicimiz bu konuda kurumsal telefonların yanı sıra 'Alo 174 Gıda Hattı'na da ulaşsın ve şikayetlerini bildirsin."

Akar, denetimler kapsamında çocukların sağlıklı ve güvenli gıdaya ulaşmaları için okul kantinlerinin yoğun şekilde incelendiğini vurgulayarak, ilgili kurumlarla gıda güvenliği ve sağlığı konularında çocuklara bilgilendirme yapıldığını sözlerine ekledi.

Hatay’da da denetimler oldu

Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri kentteki et ve et ürünleri işletmelerinde denetim gerçekleştirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda kontrolörleri, kentteki et ve et ürünleri işletmelerinde ürünlerin son kullanım tarihleri, ekipman temizliği, personelin kılık kıyafet uygunluğu, depoların hijyeni ve ısı değerleri gibi konularda inceleme yaptı.

Gün boyu süren denetimlerde veteriner ve gıda mühendislerinden oluşan ekipler gerekli incelemelerin ardından rapor tuttu.

Denetimlerin et ve et ürünlerinin yanı sıra süt ve süt ürünleri, ekmek ve ekmek çeşitleri, unlu mamüller, kasap, şarküteri, bakkal, market, büfe, okul kantinleri ve yemekhaneleri, lokanta ve restoran gibi iş yerlerinde de yapılacağı öğrenildi.
denetim et hatay Erzurum