Üreticiye ücretsiz küpe müjdesi

04 Şubat Perşembe, 2021
Hayvancılık sektörünün en önemli ihtiyaçlarından küpeleme, Aksaray’da bu yıl da buzağılara ücretsiz yapılacak.
Üreticiye ücretsiz küpe müjdesi Haber - Fotoğraf: Yaşar DALKILIÇ - Aksaray İl Enformasyon

Buzağılar ücretsiz küpeleniyor, hayvan sayısı artıyor.

400 bin büyükbaş hayvan varlığına sahip olan ve günde bin 200 ton süt üretilen Aksaray’da buzağı küpeleme çalışmaları 2021 yılında yine üretici birlikleri tarafından ücretsiz olarak yapılacak.  

Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı kentte tarım ve hayvancılık faaliyetleri pandemiye rağmen hızla devam ediyor. Böyle bir süreçte üretici birlikleriyle önemli bir protokole imza atan Aksaray İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, buzağıların ücretsiz küpelenmesini sağladı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav 2021 yılında da buzağı küpeleme işlemlerinin ücretsiz olarak yapılması için birliklerle anlaşmaya vardıklarını söyledi. İmza programında konuşan İl Müdürü Saklav, “Sığır cinsi hayvanların tanımlanması, tescili ve izlenmesi yönetmeliği dahilinde 2021 yılı için yetki devri protokolünü gerçekleştirdik. Müdürlüğümüz ile yeni yılda buzağı küpeleme hizmeti kapsamında protokol yenileyen üretici birlikleri başkanlarımız üyelerine ücretsiz buzağı küpeleme hizmeti sunmaya devam edecek. Üreticilerimize ait buzağıların küpeleme işlemi 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılında da yine üretici birlikleri tarafından ücretsiz yapılacak. Bakanlığımızın desteklerinin üreticilerimize eksiksiz ulaşması sağlanacak ve bu sayede büyükbaş hayvan sayımızda artış sağlayacağız” dedi.
aksaray buzağı küpeleme hayvancılık üretici birlikleri tarım ve orman Bülent Saklav