Uşak’ın Saklı Cenneti; Adıgüzeller Barajı

28 Mayıs Salı, 2019
Uşak Ulubey ilçesinde 800 karabatak ve 200 civarında gri balıkçıl kuş türü bulunuyor. Adıgüzeller Barajı havzasındaki karabatak ve gri balıkçıl üreme noktası olan Uşak’ın saklı cenneti şimdilerde ziyaretçilerini bekliyor.
Uşak’ın Saklı Cenneti; Adıgüzeller Barajı Uşak’ta bulunan ve yaklaşık bin kuş türüne ev sahipliği yapan Adıgüzeller Barajı doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor.
"Saklı cennet" olarak da adlandırılan Adıgüzeller Barajı havzasındaki kuş üreme noktasını gezen Uşak Valisi Funda Kocabıyık, "Adıgüzel Barajı, Ege havzasını su anlamında en ciddi besleyen gölet. Baraj göletinin dik yamaçlarındaki ağaçla yuva yapmış yüzlerce kuş var. Bölgede kuşları çok yakından gözlemleyebiliyor, keyifli dakikalar geçirebiliyorsunuz. Gri balıkçıllar daha ürkek. Karabataklar kaçmıyor, çok yakınlarına kadar girip gözlem yapabiliyorsunuz. Doğa koruma ekipleri sürekli bölgede izleme yapıyor. Çok bilinen bir nokta değil. Gerçek doğaseverleri, kuş gözlemcilerini bu görsel şölene tanıklık etmeye davet ediyorum” dedi.
Dik yamaçlarda çamlara kurulu yuvalardaki yüzlerce karabatak ve gri balıkçıl yavrularını izleyen Kocabıyık, kuşları fotoğrafladı.
Kocabıyık, Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Şube Müdürlüğü ekiplerinin bu yıl gerçekleştirdiği sayıma göre, bölgede 800 kadar karabatak, 200 civarında gri balıkçıl olduğunu söyledi.
Kuş üreme noktasıyla ilgili bilgi veren Kocabıyık, şunları kaydetti:
Özellikle baharda bölgede hareketliliğin üst seviyeye çıktığını anlatan Kocabıyık, kuşları ürkütmeden, doğaya zarar vermeden gözlem yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.
Koruma altındaki alanın ilin tanıtımına katkı sağlayabileceğini belirten Kocabıyık, "Yerleşim yerlerinden uzak, tam bir doğa harikası. Burada saatlerce kuş seslerini dinleyip huzurlu vakit geçirebilirsiniz. Anne kuşlar sürekli yavrularını beslemenin telaşı içinde. Bu anlara tanıklık etmek çok heyecan verici." ifadelerini kullandı.
Kocabıyık, kuşların bölgeyi terk etmemesi için çok ciddi çalışma yürüttüklerini sözlerine ekledi.
 
adıgüzellerbarajı uşak saklıcennet kuş millipark kuşürememerkezi gölet baraj