Vali ve İl Müdürü Bismil’i ziyaret etti

07 Mart Çarşamba, 2018
Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu İle İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Ertan Atalar Bismil ilçesindeki seralara bir ziyarette bulundu.
Vali ve İl Müdürü Bismil’i ziyaret etti Haber: Diyarbakır İl Enformasyon
Diyarbakır İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Vali Hasan Basri Güzeloğlu İle birlikte Bismil ilçesini ziyaret ederek pelet üretim fabrikası ve topraksız tarım yapılan bir serada incelemelerde bulundu.
Bismil'de önce SS Pelet Üretim ve Pazarlama Kooperatifine ait pelet üretim fabrikası ziyaret edildi. Burada pelet üretimi yerinde incelenerek yetkililerden bilgi alındıktan sonra Toprak Mahsulleri Ofisinin silolarına geçildi. Daha sonra Esentepe Tarımsal Kalkınma Kooperatifine geçen heyet buradaki seralarda yaptığı incelemenin ardından kooperatif üyesi seracılarla bir değerlendirme toplantısı yaptı.
Vali Hasan Basri Güzeloğlu ziyaretlerin sonunda yaptığı konuşmada peletin tarladaki buğday, arpa ve mısır gibi organik ürün artıklarından oluşan, çevreye zararsız bir yakıt olduğunu söyledi. Güzeloğlu şöyle konuştu:
"Peletin özellikle bölgedeki buğday ve benzeri anız yangınlarının azalmasında önemli bir etkisi var. Vatandaşımız bu tesis sayesinde hem hasat sonrasındaki ürününü değerlendiriyor hem de ekonomik olarak yakıt elde ediyor. Bunu Bismil'de destekleyeceğiz, sayısının çoğalmasına, bu gibi tesislerin artmasına katkı vereceğiz. Diyarbakır çok nemli bir tarımsal üretim merkezidir. Toprak Mahsulleri Ofisi tarımsal üretim alanında hem düzenleyen, hem de alım satım yaparak piyasayı dengeleyen önemli bir kurumumuzdur. Tarımsal üretimin yüksek olduğu Bismil ilçemizde depolama tesisinin bulunması üreticiler açısından önemlidir. Şimdi de çok güzel bir seradayız, seracılık açısından örnek bir sera çünkü topraksız tarım uygulanıyor. Bildiğiniz gibi topraklı seralarda toprağa bağlı nematot dediğimiz zararlı ot ve benzerlerinin olması ürün verimliliğini etkiliyor ve ekonomik olarak da gelir kayıplarına yol açıyor. Gördüğünüz gibi altta toprak yerine perlit kullanıyor ve damla sulamayla, merkezi bir yönetim sistemiyle hem hızlı, hem de kontrollü sulama yapılıyor. Serada ki çok önemli bir özellik de tozlaşmanın doğal olarak bombus arılarıyla yapılmasıdır."
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Ertan Atalar ise açıklamasında şunları söyledi:
“Bugün Bismil ilçemizde özellikle sayın valimizin teşrifleriyle sabah saatlerinde bölgenin sorunu haline gelen anız yangınlarının önlenmesinde önemli bir rolü olan pelet üretimi yapan tesisi ziyaret ettik. Özellikle hasat sonrası mısır ve pamuk tarlalarında meydana gelen anız yangınları nedeniyle hem çevre olumsuz etkilenmekte hem de doğal canlılar yok olduğundan çevre felaketi oluşmaktadır. Pelet üretim tesisimiz bunları engelleme adına önemli bir yatırımdır. Daha sonra ziyaret ettiğimiz Toprak Mahsulleri Ofisine ait siloları da Bismil ve çevresinde faaliyet gösteren üreticilerimiz açısından önemli bir tesistir. Burada Diyarbakır'da son dönemlerde önemli bir gelişme kaydeden, seracılık alanında faaliyet gösteren Esentepe Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Serasını ziyaret ettik. Yaklaşık olarak 25 dekar kapalı alanda tesis edilen seralarda domates üretimi gerçekleştirilmektedir. İlimizde 11 tanesi kooperatif olmak üzere 22 tanesi de Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında yüzde 50 hibeyle olmak üzere 33 tane sera, 400 bin metre kare alanda tesis edilmiştir. Bakanlığımız tarafından bu tesislerin tamamına yaklaşık olarak 55 milyon TL para aktarımı yapılmış ve faaliyete başlamıştır. Seralarımızın tamamı tam kapasiteyle çalıştığı takdirde yaklaşık olarak 8 bin 500 ton civarında domates ve salatalık üretimi gerçekleştirilebilmektedir. Ortalama olarak sezon içerisinde 800 kişi kadar kardeşimize iş imkânı sağlanmakta. Bismil ve ülke ekonomisine ciddi bir katkı verilmektedir.”
Bölgede üretilen domateslerin başta Diyarbakır olmak üzere Mardin, Batman bazen Mersin’e kadar ulaştırıldığın belirten Atalar, “Geçen yıllarda Ukrayna, Rusya ya kadar ihracat yaparak ekonomiye katkısı sağlamıştır. Bu nedenle bu tesislerin daha da artırılması için çabalarımız devam etmektedir. Alternatif enerji kaynaklarıyla seraların artırılması noktasında çalışmalarımız sürmektedir." dedi.
Sera ziyareti sonrası Bismil ilçesinde bazı temaslarda bulunan heyet, daha sonra ilçeden ayrıldı.
 
 
Diyarbakır tarım sera seracılık Diyarbakır il gıda mustafa ertan atalar