Lavanta Kahramanmaraş tarımında

02 Kasım Perşembe, 2017
Kahramanmaraş’ta bir ilke imza atan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, 10 kadın çiftçinin lavanta yetiştiriciliğine başlamasını sağladı.
Lavanta Kahramanmaraş tarımında Haber: Kahramanmaraş İl Enformasyon
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Başkanlığının Tarımsal Yeniliklerin yaygınlaştırılması, “kadın çiftçiler yeniliklerle buluşuyor” projesi kapsamında, Kahramanmaraş’ta 12 bin lavanta fidesi dağıtıldı. 
İlk olarak Onikişubat, Dulkadiroğlu ve Andırın ilçelerinde uygulanmaya başlanan lavanta tarımının il geneline yaygınlaştırılması planlanıyor.
Kahramanmaraş’ta tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğinin gelişmesi amacıyla kadın çiftçilere yönelik teorik ve uygulamalı eğitimler düzenleniyor.
Özellikle arıcılığın yapıldığı bölgelere lavanta fidesi ekilerek Kahramanmaraş’ta da lavanta balı üretilmesi için ilgili çalışmalar başladı.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, “Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı destekleri ile Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Projesi kapsamında İlimizde bayan çiftçilere yönelik ‘Lavanta Kokulu Köyler’ isimli bir proje sayesinde Kahramanmaraş da bir ilke imza attık. Lavanta fidelerimiz geldi ve dikimlerini gerçekleştirdik. Lavanta yetiştiriciliğinin her aşaması teknik elemanlarımız tarafından kontrol edilecek. İlimiz için henüz yeni olan bu projenin çiftçilerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Kahramanmaraş’ta lavanta yetiştiriciliğinin kadın çiftçilerimiz eli ile yapılacağı için çok mutlu oldum.” dedi.
Lavanta Kokulu Mahalleler projesinden faydalanarak lavanta fidelerini toprakla buluşturan kadın girişimci Ayşegül Kızdırıcı, şehirde bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.
Bu tarz projelerin devam etmesi gerektiğini belirten Kızdırıcı: “Lavantanın Kahramanmaraş’ta kadın eliyle yetiştirilecek olması ayrı bir önem taşıdığını düşünüyorum. Lavantanın çiçeğinden, yağından, kurusundan faydalanacağız. Ayrıca ilimizde görüntüsü ve kokusuyla ayrı bir zevk yaşatacağına inanıyorum. Bu projeyi öğrendiğimde dikkatimi çekti ve bende faydalanmak istedim. Projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
 
GTHB kahramanmaraş lavanta proje kadın çiftçi